''Türkiye’de dört nokta dışında havası temiz olan yer yok''

Gündem 28 Nisan 2017 21:44
Videoyu Aç ''Türkiye’de dört nokta dışında havası temiz olan yer yok''
A
a

Türk Toraks Derneği, şu anda Türkiye’de sadece iki şehrin ve iki ilçenin havasının temiz kabul edilebilir sınırda olduğunu açıkladı.

Dünya Astım Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında Türkiye’deki hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kirlilik seviyesinin üstünde olduğunu da söyleyen Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı yerin Muş olduğunu söyledi.

‘Hava kirliliğinin yaşanmadığı dört tane bölge var’

Tekirdağ, Kayseri, Ağrı ve Iğdır’da da kirlilik seviyesinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu şöyle devam etti: “Yani Dünya Sağlık Örgütü’nün izin verdiği seviyelerin 5-6 kat üstünde bir hava kirliliği söz konusu. İzmir, İstanbul ve Ankara da sınırın iki kat üzerinde. Hava kirliliğinin de yaşanmadığı dört tane bölgemiz var. Çanakkale’nin Biga ilçesi, Adana’nın Doğankent ilçesi, Tunceli ve Artvin illerimizde hava kirliliği sınır değerlerinin altında olarak seyretmekte. Buralar havası henüz temiz olan yerler.”

‘Plaza hastalığı’

Hava kirliliğinin dış ortam ve iç ortam hava kirliliği olarak ikiye ayrıldığını belirten Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu şunları söyledi:
“İç ortam hava kirliliği de çok önemli. Merkezi havalanma ile belli oranlarda temiz havanın içeriye alındığı binalarda yaşayanlarda da bir takım semptomlar görebilmeye başladık. Hatta ‘plaza hastalığı’ deniliyor buna. Bunun yanı sıra kırsal alanda da biomast dediğimiz tezek ile ısınan, bununla yemeğini yapan, özellikle kadınlarda daha fazla görülen solunum sistemi yakınmaları da karşımıza çıkıyor.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR