'Ancak Türkiye bölünürse ABD ile ilişkiler kalıcı olarak düzelir'

Gündem 11 Kasım 2017 20:35
Videoyu Aç 'Ancak Türkiye bölünürse ABD ile ilişkiler kalıcı olarak düzelir'
A
a

ABD ziyareti sonrası Başbakan Binali Yıldırım'ın, 'İlişkilerimiz kalıcı olarak düzelecek' açıklamalarını Pekin...

Başbakan Binali Yıldırım, ABD ziyareti sonrası, "ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile verimli geçen görüşmemizde; ikili ilişkilerimizi ve bölgesel meseleleri değerlendirerek ilişkilerimizi daha da geliştirmek için gayret göstermeye karar verdik" açıklamasında bulunmuştu. Aynı zamanda Yıldırım, ABD ile ilişkilerin kalıcı olarak düzeleceğini ifade etmişti.

Peki ABD ve Türkiye'nin sorunlarını kalıcı olarak çözme ihtimali var mı? ABD, ile Türkiye arasında yaşanan kriz hangi koşullarda son bulur? Putin'in Danışmanı Dugin geçtiğimiz günlerde "Türkiye B planı yapmalı"derken hangi tehlikeyi işaret etti? Türkiye, Zarrab dosyasına karşı hangi hamleyi yapmalı?

Tüm bu soruları eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin'e yanıtladı.

'ABD YÖNETİMİ MESAJ VERDİ'

"Türkiye ile ABD arasındaki sorunları çözülebileceğini zannetmiyorum. Başbakan'ın, ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaret tamamen formaliteden ibarettir. Binali Yıldırım, ABD'ye gittiğinde ABD Başkanı Trump, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ve ABD Savunma Bakanı Mattis ülke dışındaydı.

Başbakan'ın görüştüğü ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise bir gün sonrasına randevu verdi

'PKK İLE MASAYA OTURMADAN SORUN ÇÖZÜLMEZ'

ABD, Türkiye'den bazı şeyler istiyor. Bu istediklerini almadan aramızdaki sorun kalıcı olarak çözülmez. ABD, "Rusya ve İran'la dost olmayın""FETÖ ile barışın"PYD'ye ben silah vermeye devam edeyim siz sesinizi çıkartmayın", "PKK ile aranızı düzeltin masaya dönün" gibi isteklerde bulunuyor. Bu istekleri yerine getirmediğimiz sürece Türkiye ve ABD'nin arasındaki ilişkinin kalıcı olarak düzelmesi söz konusu değildir. Türkiye'nin ise bu istekleri kabul etmesi söz konusu bile olamaz.

'TÜRKİYE, SURİYE VE IRAK BÖLÜNMEK İSTENİYOR'

ABD'nin bölgede uzun vadeli planları devam ediyor. Suriye'yi, Irak'ı ve Türkiye'yi bölmeye çalışıyor. Aynı zamanda ABD, Türkiye'ye "Körfez'e açılma", "Bölge ülkeleriyle işbirliği yapma" diyor. Bu ilişkilerin düzelmesi için Türkiye'nin büyük tavizler vermesi gerekmektedir. Ben iki ülke arasındaki ilişkileri düzeleceğine imkan vermiyorum. Hatta iki ülke arasındaki ilişki aksine her geçen gün daha da bozulacaktır.
'TÜRKİYE DOĞRU KONUMLANMALIDIR'

ABD, ilerleyen yıllarda dünyadaki egemenliğini kaybedeğinin farkına vardı. Yeni bir dünya kuruluyor. Bu dünyada öne çıkan ülkeler Çin ve Rusya. Türkiye ilerleyen süreçte ulusal çıkarları için bu doğrultuda konumlanmalıdır.

'TÜRKİYE, AJANLARI SORUŞTURMALIDIR'

Türkiye, hukuksal olarak elini güçlendirmek zorundadır. Bunun için ABD'nin Türkiye'de aleyhimize faaliyet gösteren, 15 Temmuz'u darbesini planlayan, terör örgütleriyle irtibat kuran kişiler soruşturmalıdır. Metin Topuz, bunlardan birisidir. Hanri Barkey'e savcılık tarafından soruşturma açılması da bunun bir adımıdır. Fakat elimizin güçlenmesi için her şey açıkken ajanlar toplantılar yaparken yakalanırken bunları delilleriyle ortaya koymak gerekmektedir. ABD, Zarrab dosyasında Türkiye'yi böyle sıkıştırıyor.
'GÜLEN'İ DEĞİL SIRADAN BİR ÖRGÜT ÜYESİNİ BİLE VERMEZLER'

Sayın Başbakan ilişkilerin kalıcı olarak çözüleceğini söylüyor. Bir örnekle açıklayalım: FETÖ lideri Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi söz konusu değildir. Bırakalım FETÖ liderini ABD, FETÖ üyelerini bile, Türkiye'ye teslim etmiyor. Bu şartlar altında mı ABD ile sorunlarımız kalıcı olarak çözülecek? ABD ile aramızdaki vize sorunu çözülebilir. Bu mesele çok büyük bir mesele değil zaten.

'ABD'NİN SALDIRGANLIĞI ARTACAK'

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Putin'in danışmanı Dugin bir açıklama yaptı ve Türkiye'yi uyardı. Dugin, "Türkiye bir B planı yapmalı, ABD'nin saldırganlığı artacak" dedi. Bu doğru bir tespit ve ABD saldırganlığının artacağının bir göstergesi. Türkiye'ye daha büyük baskılar yapılabilir.

'SURİYE İLE DOĞRUDAN GÖRÜŞMEMİZ GEREKİYOR'

Türkiye önümüzdeki süreçte büyük saldırılara maruz kalabilir. Dugin'in uyarısı bu anlamda çok önemli. Bu saldırıları önlemenin yolu Suriye ile doğrudan görüşmekten geçmektedir. Biz Esad yönetimi ile doğrudan görüşürsek bölge ülkeleri ve Rusya ile ilişkilerimiz daha da iyileşecektir. O zaman aradan PYD'de kalkacaktır. Türkiye'nin çıkar yolu budur.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ