'Devlet emekli maaşlarını ödeyemeyebilir'

Ekonomi 21 Kasım 2017 19:25
Videoyu Aç 'Devlet emekli maaşlarını ödeyemeyebilir'
A
a

“Şu an için söz konusu değil ama devlet, ekonomi ile ilgili yeterince tedbir almazsa, uluslararası...''

Zafer Arapkirli ile Seyr-i Sabah'a, bütçeye yük olarak görülen emekli maaşları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan gazeteci Ali Tezel "Şu an için söz konusu değil ama devlet, ekonomi ile ilgili yeterince tedbir almazsa, uluslararası ilişkilerimizi düzeltmezse bir buçuk, iki yıl sonra emekli maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek" ifadelerini kullandı.
‘11 MİLYON KÜSUR EMEKLİYİ HİTLER'İN YAPTIĞI GİBİ YOK ETMEMİZ LAZIM'
Tezel, şöyle devam etti: "Bizim 2017 bütçemiz 645 milyar TL idi. Bunun üçte biri, yaklaşık 200 milyar TL, emekli aylıklarına ödeniyor. Ben hükümet olsam 200 milyarlık bir yükle devam etmek istemem, başka yerlere vermek isterim. Ama ortada bir gerçek var ki 11 milyon küsur emekliye sahibiz. O zaman bu 11 milyon küsur emekliyi (Nazi Almanya'sı lideri Adolf) Hitler'in yaptığı gibi yok etmemiz lazım."

‘BİZİM ÜLKEDE EMEK VE EMEKLİ KESİM DEVAMLI SAVUNMADA BIRAKILIR'
"Bizim ülkede emek ve emekli kesim devamlı savunmada bırakılır ki hiç gerçek rakamlardan emekli maaşı almasın" diyen Tezel, "Söylediğim 200 milyar lira kadar emekli aylık ödemelerimiz var. 11 milyon küsür de emeklimiz var. Ortalama 1700 TL gibi bir emekli maaşları var. 21.5 milyon kadar da çalışanımız var. Yani iki çalışana bir emekli düşüyor. Geçmişte birikim olmadığı için şu anda iki çalışandan alınan prim bir emekliye yetmiyor. Bu sebeple 2016 yılı için 21 milyar TL civarında bir açığımız var. Bu da devlet bütçesinden yani genel bütçeden karşılanıyor. 2017 için bu açığın yaklaşık 26-27 milyar TL olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

1000
icon
ÖMER 23 Kasım 2017 18:24

Hastir git

0 0 Cevap Yaz
Berran Bayrak 22 Kasım 2017 18:02

Emekli paraları alınteriyle çalışanın hakkıdır...O paraya göz dikenler,kendi yaptıkları trilyonluk fuzuli harcamalara baksınlar..sarayın masrafları,Milletvekilleri fazlalığı var azaltsınlar,vergi borçlarını silmesinler,vs.halkada fazla yüklenmesinler,zaten emekliler zor durumda...

0 7 Cevap Yaz
celalettin 22 Kasım 2017 00:06

gösteriş uğruna yapılan saraylar vesaire fetöye verilen paralarmallar projeler adı altında vara yoğa harcanan fuzuli paralar mebus maaşları ayrıca mebus emeklilerine verilen kısa zamandaki saçma sapan emeklilik paraları yanlış anlaşılmasın gereğinden çok vakitlrde bile boooomboş cemaatsiz camiler imamlara ödenen aşırı maaşlar bu hükümetimizin aşşırı şekilde gereksiz harcamalar eeeen önemlisisuriyelilereharcanan paraları bir toplayın aylık bazda ne olduğunu hesap ortaya çıkar...

0 5 Cevap Yaz
Nerkiz Biltekin. 21 Kasım 2017 20:13

Korktuğumuz başımıza gelirse şaşmayalım diyemi ,algı operasyonu yapıyorsunuz.Sizler bari yapmayın.Emeklinin bir kuru ekmeği alacak parasına göz dikenlerin,Gözü Çıksın.

1 10 Cevap Yaz
anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR