"Evet" çıkmayacağını anladı manevra yaptı

Gündem 15 Nisan 2017 12:43
Videoyu Aç "Evet" çıkmayacağını anladı manevra yaptı
A
a

Davutoğlucu Karar Gazetesi yazarlarından İbrahim Kiras, "Bahçeli ne yapmaya çalışıyor" başlıklı bugünkü yazısında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin referanduma iki gün kala yaptığı “eyalet” çıkışına ilişkin iddialarda bulundu...

Davutoğlucu Karar Gazetesi yazarlarından İbrahim Kiras, "Bahçeli ne yapmaya çalışıyor" başlıklı bugünkü yazısında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin referanduma iki gün kala yaptığı “eyalet” çıkışına ilişkin iddialarda bulundu.

"SORUMLULUKTAN KURTULMA MANEVRASI"

Bahçeli'nin bir televizyon programında kullandığı “Cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor, kabulleniyor ise o zaman 2 gün içinde eyalet sistemine karşı olan, üniter yapıda düşüncesi olan Ülkücülerin kararı ne olabilir?” ifadelerini hatırlatan Kiras, Bahçeli'nin bu sözleri söylemesindeki amacının çıkacak "Hayır" sonucunun sorumluluğundan kurtulma manevrası olduğunu iddia ederek şunları söyledi: 

"Referandumdan evet sonucunun çıkacağından emin olanlar açısından bu durumda -birtakım komplo teorilerini dışarıda bırakacak olursak- geriye kalan tek ihtimal Bahçeli’nin yaptığının siyasi manevra olmayıp millî hislerin doğurduğu samimi ve vicdani bir tepki olduğudur. Elbette sayın Bahçeli’nin milli hislerinden ve milli konulardaki hassasiyetlerinden kimsenin şüphesi olamaz ama kendisinin referandum gününe topu topu iki gün kala tartışmaya açtığı bu konunun 'bugünün gündemi olmadığı', milli hassasiyete sahip kesimlerde aylardır tartışılmakta olduğu bilinince ister istemez milliyetçi kimliğini zaten bildiğimiz MHP liderinin 'siyasetçi kimliği' de hatırlanıyor.

Konu hakkındaki akıl yürütmemiz bu noktaya geldiğinde ise ister istemez yeniden en baştaki ihtimale geri dönüyoruz ve Bahçeli’nin hepimizi şaşırtan tutum değişikliğini 16 Nisan referandumundan arzu edilen sonucun çıkmayacağının anlaşılmasına bağlamanın daha mantığa uygun bir seçenek olduğunu görüyoruz."

"BAHÇELİ HAKLI MI"
Bahçeli'nin yaptığı "eyalet" çıkışına ilişkin "Peki, Bahçeli haklı mı burada? Buna karar verebilmek için şu realiteyi akılda tutmak gerekir: Bu konu aylardır konuşulan bir konu. İlk defa bugün gündeme gelmiş değil ki Bahçeli’nin buna tepki göstermesini doğal karşılayalım. İkincisi, MHP liderinin meclisteki oylamada evet dediği ve referandumda da evet diyeceğini açıkladığı metin değişmiş değil." diyen Kiras, Bahçeli'nin "Referandumdan üç gün öncesine kadar bir problem görmediği" öneriyi anayasa değişikliği metni yerine Cumhurbaşkanı danışmanlarının bazı ifadelerinden dolayı reddetme noktasına gelmiş olmasını da "anlaşılır değil" diye niteledi ve "Her halükârda MHP lideri Bahçeli’nin bu son çıkışında haklılık veya tutarlılıktan ziyade sandıklardan evet sonucunun çıkamayacağına ilişkin bir öngörüyle yapılmaya çalışılan bir siyasi manevranın izi görülüyor." ifadelerini kullandı.

Odatv.com

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ