"Milletin a.... koyacağız" diyen işadamına bir ballı ihale daha

Gündem 12 Kasım 2018 10:38
Videoyu Aç "Milletin a.... koyacağız" diyen işadamına bir ballı ihale daha
A
a

"Milletin a... koyacağız" sözüyle gündeme gelen AKP'ye yakın işadamı Mehmet Cengiz’e verilen ihalenin ayrıntıları dikkat çekti

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, “Bir dev ihale daha Cengiz’e mi” başlıklı yazısında, “Bol bol tasarrufun konuşulduğu bütçe takvimi işlerken, gündeme hiç gelmemiş büyük bir ihaleden söz edeceğiz” diyerek ihalenin ayrıntılarını aktardı.

“TCDD'nin ‘belli istekliler arasında’ yöntemiyle açtığı Diyarbakır-Mazıdağı (Mardin) Demiryolu İltisak Hattı Yapım İşi” diyen Çiğden Toker şöyle devam etti: “İltisak’, bağlantı demek; artık hepimizin malumu. Burada, bir fabrikaya/iskeleye bağlanan özel demiryolu anlamında. Diyarbakır-Mazıdağı Demiryolu İltisak hattı neden mi önemli? Cengiz Holding'in Mazıdağı'ndaki entegre gübre tesisi için. Devletten pek çok teşvik almış 1.1 milyar dolarlık bu yatırım, bölgenin en büyüğü olacak.”

109 MİLYON TL PAHALI

Çiğdem Toker, “Uzunluğu 53.8 km, yaklaşık maliyeti 384 milyon 733 bin TL olarak duyuruldu. Eylül sonundaki ihalede en düşük teklif, Ederay-İmaj-Metaleks ortaklığından geldi: 380 milyon 615 bin TL” diyerek dikkat çeken şu ayrıntıları paylaştı:

“Bu teklifi 489 milyon 637 milyon TL ile Cengiz İnşaat'ın teklifi izledi. Bir ay süren değerlendirme sonrasında, en düşük teklif geçersiz bulunmuş. TCDD, en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklif veren Cengiz İnşaat'ı geçen hafta sözleşme imzalamaya çağırmış. Kısa sürede yer teslimi yapılıp süratle işe başlanması bekleniyormuş. Böylece gerek doğal gerek mali anlamda ülke kaynaklarının ciddi bir bölümüne hükmeden Cengiz İnşaat, gübre tesisi yatırımının değerini arttıracak demiryolu hattını da inşa edecek. O zaman buradan TCDD'ye soralım: Hangi gerekçelerle en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklifi kabul ettiniz? Kamuoyuna açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?”

1000
icon
Sami Akdemir 12 Kasım 2018 18:55

Eğer bu ihaleye fesat karışmış ise ki durum öyle neden denetim mekanizmaları devreye girmiyor. ?

1 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ