"Şarkım bu güzel insanlara gelsin" deyince başına neler geldi

Gündem 4 Haziran 2019 14:03
Videoyu Aç "Şarkım bu güzel insanlara gelsin" deyince başına neler geldi
A
a

Sanatçı Alpay "Şarkım bu güzel insanlara gelsin" deyince başına neler geldi

Sanatçı Alpay, müzik kariyerinin 50'nci yılını 22 Mart'ta Zorlu PSM'de verdiği konserle kutladı. Konser sırasında, sahnede Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Berkin Elvan'ın fotoğrafları gösterildi. Bu sırada Alpay, "Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen bu güzel insanlara gelsin" dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Alpay, "Deniz Gezmiş'e, Berkin Elvan'a şarkı ithaf etmek terörse ben teröristim" dedi.

Sabah'tan Dilek Yaman'ın haberine göre o gün konseri izleyen bir kişi, polis merkezine giderek Alpay'ın "terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı" iddiasıyla sanatçıdan şikayetçi oldu. Seyircinin ihbarı sonrası olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

68 kuşağının liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan 12 Mart 1971 yılındaki darbeciler tarafından idam edilmişti. 14 yaşındaki Berkin Elvan ise, Gezi eylemleri sırasında polis tarafından gaz fişeğiyle kafasından vurularak öldürülmüştü.

ALPAY: "DENİZ GEZMİŞ'E, BERKİN ELVAN'A ŞARKI İTHAF ETMEK TERÖRSE BEN TERÖRİSTİM"

Konuyla ilgili olarak Gazete Duvar’a konuşan Alpay, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından katledilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla, Gezi direnişinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’a şarkı ithaf etmenin neyi terör? Ben şarkıyı ithaf ettiğimde salondakiler ayakta alkışladılar. Eğer Gezmiş ve arkadaşlarına, Berkin Elvan’a şarkı ithaf etmek, Gezi direnişini savunmak terörse ben teröristim. Bunu her yerde söylerim” dedi.

Alpay, Gezi eylemleri sırasında Ankara’da başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük için “Ethem’in Sessiz Çığlığı” adlı bir şarkı yapmıştı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ