‘Suriye ordusunun kimyasal silahı yok’

Dünya 4 Nisan 2017 17:10
Videoyu Aç ‘Suriye ordusunun kimyasal silahı yok’
A
a

İdlib’de kimyasal silah saldırısı gerçekleştiği suçlaması Suriyeli askeri yetkililer tarafından yalanlandı. Sputnik’e konuşan bir kaynak söz konusu iddiaların ‘Suriye ordusuna karşı yürütülen bir propagandanın parçası’ olabileceğini belirtti.

Sputnik'in haberine göre; Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) yetkilileri, İdlib kentinin Han Şeyhun kasabasında bir kimyasal saldırı gerçekleştirildiğini iddia etmişti. Açıklamada Suriye ordusu tarafından yapıldığı öne sürülen saldırıda 80 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı kaydedilmişti.

Sputnik’e konuşan Suriye Silahlı Kuvvetleri’nden bir kaynak söz konusu iddiaları kesin bir dille reddetti. Kaynak, “Suriye ordusunun kimyasal silahı yok, İdlib’de de saldırı gerçekleştirmedi. Tüm bunlar terör örgütleri tarafından yapılmış gerçekdışı açıklamalar. Bunlar Hama’nın kuzeyinde Suriye ordusu tarafından gerçekleştirilen son operasyonda verdikleri büyük kayıpları aklama çabası” dedi.

Kaynak ayrıca, saldırı iddiasını ortaya atan SMDK’ya yönelik olarak “Bu saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmiş olması ve bunu Suriye ordusuna karşı bir propaganda yürütmek amacıyla yapmış olmaları da ihtimal dahilinde” ifadelerini kullandı.

‘NE GEÇMİŞTE KİMYASAL SİLAH KULLANDIK NE DE GELECEKTE KULLANACAĞIZ’

Öte yandan Reuters’a konuşan bir başka kaynak da iddiaları yalanladı. Kaynak, “Suriye ordusu kimyasal silah kullanmadı ve kullanmayacak, ne geçmişte ne de gelecekte” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ