ABD, AB çalıyor! Onlar yardım ediyor

Gündem 6 Nisan 2020 15:51
Videoyu Aç ABD, AB çalıyor! Onlar yardım ediyor
A
a

ABD, AB birbirinden ve halklarından çalıyor! Onlar yardım ediyor...

Dünya üzerinde hızlı yayılım gösteren ve günlük binlerce insanın canını alan ölümcül virüs korona, devletleri de birbirine düşürdü.

MASKE SAVAŞI

Koronavirüse yakalanan insan sayısı dünya genelinde 1 milyonu geçerken, salgını önlemek için çabalayan ülkeler arasında “maske savaşı” yaşanıyor.

Almanya, satın aldığı maskelere ABD’nin el koyduğunu iddia etti; Fransa’nın ise İtalya ve İspanya’ya gönderilen maskelere el koyduğu bildirildi. Çekler de İtalya'nın maskelerine el koydu.
AVRUPA'DA KRİZ ÇIKTI

Dört Avrupa Birliği (AB) ülkesi arasında da maske krizi çıktı.

İsveç şirketi olan Mölnlycke’den yapılan açıklamada; Çin’den İspanya ve İtalya’ya gönderilmek üzere ithal ettikleri maske ve eldivenlere, Fransa'nın el koyduğu bildirildi.

AMERİKA 4 KATINI TEKLİF EDİYOR

Ayrıca Almanya’dan ve Fransa’dan yetkililer; ABD’nin, Çin’deki üreticilere piyasanın çok üzerinde fiyat teklifleri vererek Avrupa ülkelerinin söz konusu üreticilerle yaptığı anlaşmaları bozduğunu iddia ettiler.

Fransızlar da Amerikalıların, kendi önerdiklerinin 3-4 katı fiyatlar teklif ederek işlerini bozduklarını savundu.
ÇİN YARDIM EDİYOR

Çin ‘kötü gün dostu’ algısını güçlendirmeye çalışıyor. Salgının merkez üssü haline gelen Avrupa’daki ülkelere hızlı yardım yapan Çin, en kötü durumdaki AB ülkesi olan İtalya’nın yardımına koşan ilk ülke oldu. Çin, AB’ye iki milyon cerrahi maske, iki yüz bin N95 maske ve 50 bin tanı kiti gönderme taahhüdünde bulundu. Son olarak dün Çin’den Belçika’ya 5 milyon, Çekya’ya bir milyon maske ulaştırıldı.

RUSYA DA YARDIM EDİYOR
Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Avrupa’daki merkez üssü haline gelen İtalya’ya. Çin ve Küba'nın ardından Rusya'da Ilyushin-76 tipi 9 askeri nakliye uçağıyla İtalya'ya yardım gönderdi. İtalya bu süreçte AB'nin kendisine yardım etmediğini savunarak, korona sonrası AB'yi tartışmayı açacaklarını belirtti.

TÜRKİYE İSPANYA VE İTALYA'YI BOŞ GEÇMEDİ
Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki fabrika ve dikimevlerinde üretilen maske, tulum ve dezenfaktanlar, askeri kargo uçağıyla İspanya ve İtalya'ya gönderildi. İtalya ve İspanya’ya yapılan yardımlar Türkiye Cumhuriyeti yerine Cumhurbaşkanlığı forsuyla gönderildi

EN AĞIR TABLO İRAN'DA AMA...
İran'da bugün itibarıyla koronavirüs kaynaklı can kaybı 2 bin 898'e, vaka sayısı ise 44 bin 606'ya ulaştı. ABD ambargosu devam etmesine rağmen, ülke hem koronayla hem de ABD'nin iki yüzlülüğü ile mücadel ediyor. Öte yandan Yemen gibi, Suriye gibi ülkerelere de yardımlarda bulunuyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ