ABD: Suriye'yi vurmaya hazırız! İran: Şam'ın yanındayız!

Dünya 11 Nisan 2018 19:14
Videoyu Aç ABD: Suriye'yi vurmaya hazırız! İran: Şam'ın yanındayız!
A
a

ABD: ''Suriye'yi vurmaya hazırız!'' dedi İran: ''Şam'ın yanındayız!'' diyerek cevap verdi

Suriye Duma'da Beşşar Esad'ın kimyasal silahla 80 sivili öldürmesi yalanıyla birlikte Amerika harekete geçti.

SAVAŞ FİLOSU AKDENİZ'DE

ABD, İngiltere, Fransa ve İsrail'in Suriye'ye yönelik harekat planları netleşirken, ABD'nin dev gemileri 5 ve 6'ıncı filolar Akdeniz'e doğru yola koyuldu.

TRUMP: RUSYA, FÜZELERE HAZIRLAN

ABD Başkanı Donald Trump Suriye'yle ilgili Twitter'dan açıklama yaptı. "Hazırlan Rusya, çünkü bu füzeler gelecek, hepsi yeni ve akıllı füzeler. Kendi halkını öldüren ve bundan zevk alan bir hayvanla ortak olmamalısın." dedi.

"ORDU HAZIR"

ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye'ye olası bir operasyon için "Ordu, operasyona hazır, askeri seçenekleri Başkan'a sunmaya da hazırız." şeklinde konuştu.
ABD Başkanı Trump'ın Rusya ve Suriye'yi hedef alan Twitter mesajlarının ardından İran'dan açıklama geldi. İran, "Suriye'ye olası bir saldırıda Şam'ın yanında yer alacağız" açıklamasında bulundu.

İRAN, SURİYE'YE DESTEK VERECEĞİNİ AÇIKLADI

Şam'ı ziyaret eden İran'nın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD'nin olası saldırısına karşı Suriye hükümetinin yanında olduklarını belirtti.

Velayeti, "Suriye'ye olası bir saldırıda Şam'ın yanında yer alacağız" açıklamasında bulundu.

"KİMYASAL SİLAH KULLANIMINI MAHKUM EDİYORUZ"

Öte yandan, Brezilya'da temaslarda bulunan Zarif, havaalanında yaptığı açıklamada, "İran'ın kimyasal silahlarla ilgili tutumu çok açıktır. Biz kimyasal silahın kim tarafında kim aleyhine olursa olsun kullanımını mahkum ediyoruz" dedi.

"ABD'NİN DESTEKLEDİĞİ TERÖRİSTLERİN DURUMU İYİ DEĞİL"

Zarif, Siyonist rejim ve Amerika'nın çeşitli aşamalarda teröristlere moral vermek için müdahalede bulunduklarını savunarak, ''Amerika'nın Suriye'de desteklediği teröristlerin durumu iyi değildir ve onlar her gün yeni yenilgilerle karşı karşıya kalıyorlar'' dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad rejiminin başlıca havaalanları ve askeri üsleri ABD saldırısı tehlikesi nedeniyle boşalttığını iddia etti.

"AKILLI FÜZELER TERÖRİSTLERE FIRLATILMALI"

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'ye yönelik saldırı yapılacağını son attığı tweet'lerle duyurmuştu.

Trump'ın söz konusu açıklamalarına Rusya'dan jet yanıt verilmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zarahova, "Akıllı füzeler meşru hükümetlere değil, teröristlere doğru fırlatılmalı" mesajını Facebook üzerinden paylaşmıştı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ