ABD çocukları katletti...Erdoğan ''katil Trump'' diyecek mi? Hayır!

Dünya 28 Eylül 2017 10:58
Videoyu Aç ABD çocukları katletti...Erdoğan ''katil Trump'' diyecek mi? Hayır!
A
a

30’u çocuk 84 sivilin hayatını kaybettiği ortaya çıktı...

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin geçen Mart ayında IŞİD’e karşı yürüttüğü hava saldırılarında, bir okul ile bir pazar yerini vurduğu ve saldırılarda 30’u çocuk 84 sivilin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) hazırladığı 42 sayfalık raporda, Rakka’nın batısında yer alan Mansura ve Tabka şehirlerindeki yerleşim birimlerine yönelik gerçekleştirilen saldırılara yer veriliyor. HRW’nin bulgularına göre, bu bölgede IŞİD mensubu militanların bulunuyor olduğu bilgisi doğruydu, ancak bölgede aynı zamanda yüzlerce sivil de vardı.
 

IŞİD karşıtı koalisyonun Birleşik Ortak Görev Gücü, Mansura’da bulunan okula yönelik saldırıyı kabul ederken okulun IŞİD’in bir merkezi konumunda olduğunu, binada silahların depolandığını ve saldırı anında herhangi bir sivilin bölgede bulunmadığını iddia ediyor. Görev Gücü aynı zamanda Tabka’daki pazar yerinde gerçekleşen hava saldırılarına dair iddiaları değerlendirmekte olduklarını belirtiyor. Buna karşın HRW’nin raporunda hava saldırılarından başka bir birimin sorumlu olmasının pek olası olmadığı belirtiliyor.

Saldırılarda ölenlerin büyük bir kısmının, daha önceden Suriye’nin çeşitli yerlerinden bu bölgeye göç etmek zorunda kalanlar olduğu ifade ediliyor. Yaşamını yitirenlerin isimlerinin eksiksiz bir biçimde yer aldığı bir listeye ulaşmaksa bir hayli güç. Bölgede yaşayanlar ölü sayısının 200’e ulaşmış olabileceğini söylüyor.

HRW’nin konuyla ilgili hazırladığı kısa videoda koalisyon güçlerinin “saldırıların gerçekleştiği bölgelerde sivillerin bulunmadığı” iddiasına yer verilirken, bu iddiaları destekler yönde adım atamadıkları da ifade edilmekte. Kanıtlar saldırılar gerçekleşirken bölgede sivillerin bulunduğunu açık bir biçimde gözler önüne seriyor.
Raporda Mansura ve Tabka’daki saldırılara ek olarak YPG’nin önemli bir kısmını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin müdahil olduğu bir saldırıya da yer verilmiş. SDG ile IŞİD mensuplarının çatışmakta olduğu bir sırada SDG’nin koalisyon güçlerinden bir binaya yönelik hava saldırısı talebinde bulunduğu ifade ediliyor. Talep kapsamında binada IŞİD mensuplarının saklanmakta olduğu belirtilmiş. Bunun üzerine düzenlenen hava saldırısından birkaç gün sonra ise, bölgedekiler saldırı sonrası oluşan enkazı kaldırırken tamamı sivil 18 kişinin cenazesine ulaşıyor.

Pentagon'dan itiraf: Sivilleri vurduk

ABD'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlediği bir hava saldırısında "füzenin hatalı çalışması" nedeniyle sivillerin ölümüne yol açtığı açıklandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre hava saldırısının, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in Afganistan'ı ziyareti sırasında isyancıların havalimanına füze atması nedeniyle Afgan güçlerinin gerçekleştirdiği karşı saldırıya destek vermek amacıyla yapıldığı belirtildi.

Afganistan'daki NATO misyonu olan Resolute Support'tan (Kararlı Destek) yapılan açıklamada "Füzelerden biri trajik bir şekilde hatalı çalıştı ve birkaç kişinin ölümüne yol açtı. Kararlı Destek savaşmayanların zarar görmesinden derin pişmanlık duyar. Operasyona ve hatalı çalışan mühimmata yönelik bir soruşturma başlatıldı" ifadeleri kullanılırken kaç sivilin yaşamını yitirdiği ise belirtilmedi.

Havalimanına yönelik saldırıyı ise hem Taliban hem IŞİD üstlendi.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ