ABD'li General: "Kürdistan ABD'nin önemli ortağı"

Dünya 30 Mayıs 2020 18:27
Videoyu Aç ABD'li General: "Kürdistan ABD'nin önemli ortağı"
A
a

Bu sözler ABD'li Suriye Özel Operasyonlar Komutanı General Eric Hill ait: "Kürdistan ABD'nin önemli ortağı"

ABD öncülüğünde kurulan şer ve bölgeye hainlik içeren Uluslararası Koalisyon’un Irak ve Suriye Özel Operasyonlar Komutanı General Eric Hill, Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesel yönetimi için "Kürdistan" ifadesini kullanırken, bu bölgenin "terörle" mücadele konusunda ABD’nin bölgedeki önemli ortaklarından biri olduğunu belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) lideri Mesrur Barzani Uluslararası Koalisyon'un Irak ve Suriye Özel Operasyonlar Komutanı General Eric Hill ve beraberindeki heyet ile Erbil’de bir araya geldi.

Toplantıya ilişkin Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Mesrur Barzani, IŞİD’in yeniden eyleme başladığını özellikle de IKYB’nin idaresi dışında kalan bölgelerde Kürt çiftçilerine ait tarım arazilerinin ateşe verilmesi ve çiftçilerin kaçırması gibi olaylardan dolayı endişe duyduğunu aktardığı belirtildi.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre, toplantıda Irak, Suriye ve bölgede yaşanan gelişmelerin yanı sıra Barzani'nin peşmergeleri ile Uluslararası Koalisyon güçleri arasında devam eden işbirliği ele alındı.

Açıklamada tarafların "IŞİD teröristlerinin oluşturduğu tehditlerle mücadeleye devam edilmesi gerektiğine" vurgu yapıldı.

General Eric Hill ise, "Kürdistan Bölgesi" ifadesini kullanarak, bölgenin terörle mücadele konusunda ABD’nin bölgedeki önemli ortaklarından biri olduğunu belirterek, “Terörle mücadele sona ermedi, bu kapsamda Irak ve Kürdistan Bölgesi’yle işbirliğinin daha fazla geliştirilmesi ve devam etmesi gerekiyor” dedi.1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR