ABD'nin nükleer silahlarının yerlerini yanlışlıkla deşifre ettiler

Dünya 19 Temmuz 2019 12:43
Videoyu Aç ABD'nin nükleer silahlarının yerlerini yanlışlıkla deşifre ettiler
A
a

İncirlik Üssü’nün de aralarında bulunduğu altı üste ABD’ye ait yaklaşık 150 nükleer silahın bulunduğu belirtildi...

NATO için bu ay hazırlanan bir raporda, Adana’daki İncirlik Üssü’nün de aralarında bulunduğu Avrupa’daki altı üste ABD’ye ait yaklaşık 150 nükleer silahın bulunduğu belirtildi, ancak bu bölüm, daha sonra apar topar değiştirilerek rapordan çıkarıldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, söz konusu ‘yanlışlık’, Belçika’da Flamanca yayımlanan De Morgen gazetesi tarafından ortaya çıkarıldı.

Gazete, NATO Parlamenter Asamblesi Savunma ve Güvenlik Komitesi için hazırlanan söz konusu raporda, Adana’daki İncirlik Üssü’nün de aralarında bulunduğu Avrupa’daki altı üste ABD’ye ait yaklaşık 150 nükleer silahın bulunduğunun belirtildiğini yazdı. De Morgen, Temmuz ayı içinde hatanın fark edilmesi üzerine rapor değiştirildiğini belirtirken, raporun orijinali olduğunu belirttiği versiyonunu da yayınladı.

Raporun Nisan ayında komite üyesi Kanadalı senatör Joseph Day tarafından hazırlandığı belirtilirken, ‘Nükleer caydırıcılık için yeni bir çağ mı? Modernleşme, silah kontrolü ve müttefik nükleer kuvvetler’ başlıklı raporda, topraklarındaki ABD üslerinde nükleer silahlar bulunan ülkeler şöyle sıralanıyor:

Kleine Brogel (Belçika)

Büchel (Almanya)
Aviano (İtalya)

Ghedi-Torre (İtalya)

Volkel (Hollanda)

İncirlik (Türkiye)

ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahlarının yerleri hakkında resmi bir açıklama yapmayan NATO’nun isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilisi, Washington Post gazetesine konu hakkında şunları söyledi:

“NATO’nun nükleer silahlara dair tavrının detaylarına ilişkin olarak yorum yapmıyoruz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR