ABD ordusu, Türkiye sınırına zırhlı araç konuşlandırdı

Gündem 28 Nisan 2017 21:13
Videoyu Aç ABD ordusu, Türkiye sınırına zırhlı araç konuşlandırdı
A
a

ABD ordusu, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına zırhlı araçlar konuşlandırdı. Adımın Türk Silahlı Kuvvetleri'yle (TSK) YPG arasında çatışmaları önlemek amacıyla atıldığı kaydedildi.

Türkiye'nin kırmızı  çizgi olarak  hassasiyetini belirttiği YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyine oluşturmak istediği koridora, ABD askerleri konuşlanmaya başladı. Edinilen bilgilye göre akşam saatlerinden itibaren zırhlı araçlarını Kobani'den Kamışlo'ya kadar sınır hattı boyunca konuşlandırmaya başladı.

YPG/PKK İSTEMİŞ

Sputnik'e konuşan bir YPG yetkilisi, şunları kaydetti: "Türkiye'nin bize saldırmasını önlemek için ABD'yle görüştük. ABD'ye, Türkiye'nin bir kez daha saldırması halinde Rakka operasyonunu durduracağımızı ve tüm gücümüzü sınıra kaydıracağımızı söyledik. Onlar da saldırıların kesilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade ettiler." dedi.
TÜRKİYE-SURİYE SINIR HATTINDA ÇATIŞMA

Son 3 gündür Ceylanpınar mevkiinde YPG, askerimize roket atışları ile tacizde bulunuyor. ABD ordusu, daha önce Menbiç'te de asker konuşlandırarak Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu'yla (ÖSO) Demokratik Suriye Güçleri arasında (DSG) çatışma yaşanmasını önlemeye çalışmıştı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ