Abdulkadir Selvi'den Rıza Sarraf davasına ilişkin yeni iddia

Gündem 27 Kasım 2017 19:13
Videoyu Aç Abdulkadir Selvi'den Rıza Sarraf davasına ilişkin yeni iddia
A
a

Selvi, ABD'de 75 yıl hapisle yargılanan Rıza Sarraf'ın...

Hürriyet'te bugün yayınlanan "Sarraf ayarlı Cumhurbaşkanlığı hesapları" başlıklı yazısında Selvi, ABD'yi dolandırma, İran'a karşı uygulanan yaptırımları delme, kara para aklama, kara para aklamak için komplo kurma ve ABD bankalarını dolandırma suçlamalarıyla 75 yıl hapsi istenen Rıza Sarraf'la alakalı olarak Halkbank'a ceza kesilse dahi bunun 'makul' olacağını öne sürdü.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Selvi ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, “Sevgili Erdoğan, çocuklarının, bir çıta yükseltiyorum, eniştenin, dünürünün, kardeşinin eski özel kalem müdürünün, yurtdışında vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun?” sözlerinin de Alman istihbaratı doğrultusunda kulislerde gündeme geldiğini söyledi.

Selvi'nin yazısından bir bölüm şöyle: 

"Türkiye’nin kilitlendiği Rıza Sarraf davasında kritik gün geldi. Jüri seçimiyle birlikte süreç başlayacak.

Bu davada Türkiye mi, yoksa Rıza Sarraf mı yargılanıyor? Her ikisi de değil. Rıza Sarraf'ın, “kamu tanığı” olduğu anlaşılıyor. Sarraf’ın kendi dosyasında pazarlık yapıp, anlaşmaya vardıktan sonra başka bir dosyada kamu tanığı olduğu söyleniyor. Zarrab’ın itirafları doğrultusunda hazırlanacağı söylenen ek iddianameden ne olduğu anlaşılacak.

Türkiye’nin yargılanması ise söz konusu değil. Türkiye, BM’nin yaptırım kararlarına uyma sözü veren ancak ABD yaptırımları söz konusu olunca şerh koyan ülke statüsünde. ABD, daha önce İran, Sudan ve Kuzey Kore’ye yaptırımları deldikleri gerekçesiyle BNP Paribas’a, HSBC’ye, Credit Agricole’e, Royal Bank of Scotland’a ceza kesti. Bunlar uzlaşmaya vararak ceza miktarlarında indirime gidip, yaptırımlardan kurtuldu. Bize karşı farklı bir sistemin uygulandığı gerçek ama Türkiye’nin büyük bir ekonomik felaketle karşılaşacağı yönündeki beklentiler gerçekçi değil."

1000
icon
Lokman Ates 27 Kasım 2017 19:52

Rıza Zarrab sadece bir ayak takımı neferidir. Başı ve sonu bizi bu ülkenin yöneticelerinin yaptığı yolsuzluklardan fazla ilgilendirmez!...

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR