Adalete bak: 78 yaşındaki insana Cumhurbaşkanına hakaretten 8 yıl!

Gündem 3 Ekim 2018 09:06
Videoyu Aç Adalete bak: 78 yaşındaki insana Cumhurbaşkanına hakaretten 8 yıl!
A
a

Yüce adalete bak sen: 78 yaşındaki insana Cumhurbaşkanına hakaretten 8 yıl hapis cezası...

Gazeteci Can Dündar’a adliye önünde silahlı saldırı davasında karar çıktı. Olay sırasında NTV Muhabiri Yağız Şenkal’ı da silahla yaralayan Murat Şahin, 10 ay hapis ve 4 bin 500 lira para cezasına çarptırıldı. Aynı gün 78 yaşındaki Ali Ergin Güran isimli vatandaşa ise ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ettiği iddiasıyla hapis cezası verildi.

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, 6 Mayıs 2016’da MİT TIR’ları davasının karar arasında İstanbul Adliyesi önünde düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin dava karara bağlandı.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki sekizinci duruşmaya tutuksuz sanıklardan Murat Şahin katıldı. Diğer sanıkların gelmediği duruşmada, saldırı sırasında yerden seken mermiyle bacağından yaralanan NTV muhabiri Yağız Şenkal de müdahil olarak hazır bulundu. Diğer müdahil Can Dündar’ı ise avukatı temsil etti.

SALDIRIDAN PARA CEZASI, RUHSATSIZ SİLAHTAN 10 AY HAPİS

Duruşmada beyanı sorulan tutuksuz yargılanan sanık Murat Şahin, beraatini istedi. Mahkeme, Murat Şahin’i Can Dündar’ı yaralamaya teşebbüs, Yağız Şenkal’ı da yaralamaktan toplam 4 bin 500 lira para cezasına, ruhsatsız silah bulundurmaktan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, silahlı saldırıyı düzenleyen Şahin’in silahla tehdit suçundan beraatine karar verdi.

AZMETTİRDİĞİ İDDİA EDİLEN KİŞİLERE DE BERAAT
İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi, azmettiricilikle suçlanan sanıklar Ergün Celep ve Sabri Boyacı’nın da beraatine hükmetti.

Gazeteci Yağız Şenkal ve diğer müdahillerin avukatı Abbas Yalçın ise şikayetlerinin devam ettiğini kaydederek, sanığın cezalandırılmasını istedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve iktidara yakın medya ile bazı yazarlar tarafından ‘vatan haini’, ‘casus’ iddiaları eşliğinde hedef gösterilen eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a  MİT TIR’ları haberleri nedeniyle Erdoğan’ın da şikayetçisi olduğu davada hakkındaki kararı beklerken silahlı saldırı düzenlenmişti.

2016’da gerçekleşen olayla ilgili silahlı saldırgan Murat Şahin’e 4 yıldan 11 yıla kadar, diğer 2 şüpheliye de 2 yıl 8 aydan 7 yıla kadar hapis istenmişti.

78 YAŞINDAKİ VATANDAŞA 8 YIL HAPİS

78 yaşındaki Ali Ergin Güray, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı ve dönemin Genelkurmay Başkanı olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar aleyhinde paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle 8 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ