AKİT yumurtladı: “MHP HDP ile ittifak yapıyor”

Gündem 5 Haziran 2017 14:19
Videoyu Aç AKİT yumurtladı: “MHP HDP ile ittifak yapıyor”
A
a

Akit gazetesi, Akit TV’nin hakaretlerine RTÜK’ten ceza gelince MHP’yi HDP ile işbirliği yapmakla suçladı.

RTÜK Üst Kurulu’nda AKP’nin 4, CHP’nin 2, MHP’nin 2 ve HDP’nin 1 üyesi bulunmakta. Kurul’un CHP, MHP ve HDP’li üyeleri, Akit TV’ye yayınındaki hakaretler sonrasında ceza verilmesini onaylayınca, dinci Akit gazetesi, “MHP-HDP ittifakına sert tepki” başlıklı, Faruk Arslan imzalı “haber” yaptı.

“Haber”deki şu ifadeler dikkat çekti:

KİRLİ İTTİFAK

RTÜK’ün tepe yönetimi olan Üst Kurul’da MHP’nin 2 üye kontenjanını Esat Çıplak, Arif Fırtına, CHP’nin 2 üye kontenjanını İsmet Özdal Demirdöğen, Süleyman Demirkan, terör örgütü PKK yanlısı HDP’nin 1 üye kontenjanını Ersin Öngel dolduruyor. Çoğunluğu oluşturan bu 5 üye, AK Parti’li 4 üyeye karşı hemen her oylamada birleşiyor. Akit TV’de CHP Lideri Kılıçdaroğlu aleyhinde ifadelerin yer aldığı iddiasıyla CHP’nin RTÜK’e şikayeti sonucu kanala ceza kesen, CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal ile alakalı bir haberinde yer alan küçük bir alt yazıdan dolayı kanala “kapatma uyarısı” verecek kadar ileri giden, kanalda HDP’nin tutuklu eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik eleştirel ifadelerin yer almasını cezalandıran ve son olarak İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe İnönü’yü Yunan Başbakan Venizelos’un koluna taktığı tarihi vesika niteliğindeki fotoğrafı yayınladığı gerekçesiyle para cezasına çarptırılan kanalımıza karşı MHP ve HDP’li üyeler hep birlikte hareket etti. Akit’i susturma amaçlı cezaların yanı sıra, dini içerikli yayınlar yapan FM TV’de başörtülü kız çocuklarına Kur’an-ı Kerim okutulan programa “başörtüsü”nden dolayı ceza keserek akıllara durgunluk veren RTÜK’te MHP ve HDP yine işbirliği yaptı. 

FETÖ KONUSUNDA DA İŞBİRLİĞİ

Özellikle 17-25 Aralık sürecinde başlayan ve 15 Temmuz darbe kalkışmasına kadar süren FETÖ kanallarının yalan, iftira ve ihanet içerikli yayınlarına karşı “özgürlükçü” davranan RTÜK’te, MHP ve HDP’li üyeler STV, Bugün TV, Kanaltürk TV gibi terör yayınlarının ceza almadan yayınlarını sürdürmelerini sağlamada birlikte hareket ettiler. MHP’li üye Esat Çıplak, yönetimine kayyım atanarak FETÖ’den kurtarılan Bugün TV’nin örgüt kontrolündeki son canlı yayınına katılarak FETÖ’cülere “İnşallah bugünlerin geçeceğini, hukukun yerine geleceğini, hukukun üstün olacağı günleri de göreceğimizi umut ediyorum” sözleriyle destek vermişti. HDP’li üye Ersin Öngel ise Bugün ve Kanaltürk TV binasının önüne gitmiş, burada STV canlı yayınına da bağlanarak FETÖ’ye destek çıkmıştı. 

“MHP BU 2 ÜYEYİ İNCELEMELİ”

RTÜK’teki kirli bloklaşmaya tepki gösteren AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, MHP’li üyelerin HDP ve CHP’lilerle birlikte hareket etmesine üzüldüğünü belirterek söz konusu üyelerin Devlet Bahçeli’ye karşı olan grupta mı yer aldığının incelenmesi gerektiğini ifade etti. Metiner, şöyle devam etti: “RTÜK sorunlu bir yapı. Yapısının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. CHP ve HDP’li üyelerin birlikte hareket etmelerindeki skandal vaziyette artık şaşılacak bir nokta yok ama MHP’nin CHP ve HDP’li üyelerle birlikte hareket etmelerine anlam veremedim. Kendileri değerli insanlar, ancak bu tür durumlarda CHP ve HDP’li üyelerle ortak hareket etmelerine üzüldüm. MHP adına da üzüldüm. Devlet Bey’in hasbiliği ve hassasiyeti biliniyor. Ancak mevcut MHP’li üyelerin hangi saiklerle hareket ettiğini bilemiyorum. Partideki bloklaşmada hangi safta olduklarını bilmiyorum. Eğer Devlet Bey’e karşı olan bloğun içerisinde yer almışsa kendilerine biçilen rolü oynuyorlar demektir. Devlet Bey’in arkasında duran isimler ise niye böyle davrandıklarına anlam vermek mümkün değil. MHP’nin değerlendirmeye alması gerekiyor.” 

RTÜK YENİDEN DÜZENLENMELİ 

Mehmet Metiner, “İşte tam olarak bu nedenle RTÜK’ün silbaştan yeniden düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum. Görev ve fonksiyonları itibariyle kurumsal olarak yeniden düzenlenmelidir RTÜK. Aksi takdirde bu tür ittifaklar şu veya bu nedenle ortaya çıktığında bizim de polemiklerimiz devam eder. RTÜK’ün polemiklere yol açmayacak tarafsız bir hüviyet kazanması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

“HDP İLE HAREKET ETMEK MHP’YE HASAR VERİR”

Kirli ittifaka şehit aileleri de tepki gösterdi. İzmir Şehit Aileleri Derneği Onursal Başkanı Yavuz Alphan, “Evlatlarımızı katleden cani ve alçak terör örgütü PKK’nın siyasetçi, medya mensubu veya RTÜK’çü kılığıyla karşımıza çıkan militanlarıyla MHP’nin hiçbir zeminde bir araya gelmesini istemeyiz.” dedi. Şehit babası Alphan, “16 Nisan referandumu sürecinde olması gereken noktada duran MHP’ye, HDP ile yan yana durmak yakışmaz. MHP kontenjanından RTÜK’e seçilen üyelerin HDP ile birlikte hareket etmeleri, Akit başta olmak üzere yerli ve milli medyayı susturucu girişimlere bulunması bizi fazlasıyla üzer. Zaten tartışmalı bir kurum olan RTÜK’ün itibarını iyice zedeleyen bu ittifaklar, parti kontenjanından seçilen üyelerin, seçildikleri partilere hasar verdikleri gibi RTÜK’e de hasar verir. Söz konusu FETÖ olunca ‘özgürlük’ diyen RTÜK’ün Akit söz konusu olunca ‘ceza’ demesi kabul edilemez. İnönü’nün fotoğrafını yayınladı ve eleştirdi diye Akit’e ceza keseceklerine, muhteşem tarihimizi Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerle zelil gösteren, padişahları kadın düşkünü gibi yansıtan ahlaksız dizilere karşı harekete geçselerdi de onlara ceza verselerdi. MHP’nin 2 üyesinin RTÜK’te içinde bulunduklar durum, MHP’ye yakışmıyor” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ