AKP böyle mücadele ediyor! FETÖ’nün tarihsel lideri öğrenci yurdunda

Gündem 19 Eylül 2017 14:43
Videoyu Aç AKP böyle mücadele ediyor! FETÖ’nün tarihsel lideri öğrenci yurdunda
A
a

Isparta’da hizmete açılan erkek öğrenci yurduna Nurcuların fikir babası olarak bilinen aydınlanma karşıtı...

AKP’nin Gülen Cemaati ile birlikte izlediği ve öğrencileri cemaat-tarikat yurtlarına mecbur eden yurt politikaları, ortaklığın sona ermesinin ardından yerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın birbiri ardına protokol imzaladığı gerici yapılanmalara bıraktı. Isparta’da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı öğrenci yurduna Cumhuriyet ve aydınlanma düşman Said Nursi’nin lakabı olan “Bediüzzaman” adının verilmesi cemaatlerin eğitimdeki etkisini bir kez daha gözler önüne serdi.

NUR CEMAATİ’NE KYK JESTİ
Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, İl Özel İdaresi’nin, “kat karşılığı” usulüyle Isparta Yatırım A.Ş’ye yaptırdığı 5 bin kişilik yükseköğrenim yurdu yerleşkesi kapsamında iki ayrı yükseköğrenim yurdu inşasına başlandı. İl Özel İdaresi’nin KYK ile imzaladığı protokol gereğince, yurt inşaatlarının tamamlanmasının ardından KYK’nın işletmesine devredilen yurtlardan birine Gülencilerin de kendini dahil ettiği Nur Cemaati’nin kurucusu Said Nursi’nin anıldığı isim olan “Bediüzzaman” adı verildi. Nur Cemaati’nin sosyal medya hesaplarından “müjdelenen” projenin Türkiye’nin en büyük yükseköğrenim barınma yerleşkesi olduğu kaydedildi. 

2 BİN 600 KAPASİTELİ
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencilerine barınma kolaylığı sağlamak amacıyla inşa edildiği bildirilen yurtların toplam öğrenci kapasitesinin 5 bin olduğu belirtildi. Erkek öğrencilerin barınacağı “Bediüzzaman Öğrenci Yurdu”nun kapasitesinin 2 bin 600 olduğu açıklanırken, “Mihri Hatun” ismi verilen kız öğrenci yurdunun kapasitesinin ise 2 bin 400 olduğu öğrenildi. Yurtların SDÜ’ye yakınlığı, KYK’nın internet sitesinde yer alan “Yurt İletişim Bilgileri” bölümünde “SDÜ Doğu Kampüsü Yerleşkesi civarında” ifadeleriyle vurgulandı.

YEDEK LİSTEDEN ÖĞRENCİ ALACAK
“Mihri Sultan” yurdu Eylül başında öğrenci kabul etmeye başlarken “Bediüzzaman” yurdu henüz hizmete açılmadı. KYK Isparta İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Said Nursi’nin adı verilen yurt, dün üçüncüsü açıklanan KYK yurt yedek yerleştirme sonuçlarına göre öğrenci alacak. KYK’nın resmi internet sitesinin illere göre yurt bilgilerinin sıralandığı bölümde ise “Bediüzzaman Erkek Öğrenci Yurdu”nun iletişim bilgileri yer almadı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ