AKP'den "Hayır daha pahalı olsun" kararı

Gündem 8 Ağustos 2017 19:06
Videoyu Aç AKP'den "Hayır daha pahalı olsun" kararı
A
a

CHP'nin aldığı durdurma kararına karşın, AKP'den yeni zam paketi...

Resmi Gazete’nin bugünkü 3093 Sayısı ile, televizyon, radyo, telefon, bilgisayar, iPad gibi teknoloji cihazlarından alınan TRT payının arttırıldığı açıklandı. Hükümetin aldığı bu karar kafaları karıştırdı.

Şöyle anlatalım…

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Avukat Turan ve Ertuğrul Aydoğan aracılığıyla 2016 yılında cep telefonları ve İpad’lerden alınan TRT payının kaldırılması için Danıştay'a başvuru yaptı. Bu başvuruyu değerlendiren Danıştay yaklaşık iki ay önce kararını açıkladı. Karara göre, cep telefonları ve İpad’lerden alınan yüzde 6’lık TRT bandrol ücretinin yürütmesi durduruldu. Bu karar, cep telefonları ile iPad'lerde 170 ila 200 Türk Lirası arasında ucuzlamaya neden olacaktı.

Peki ne oldu da, ucuzlamak şöyle dursun, cep telefonlarına ve iPad’lere zam geldi?

CHP’nin başvurusu sonrasında Danıştay 10. Dairesi'nin verdiği kararın iptal edilmesi için, Başbakanlık, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TRT, Danıştay’ın bir başka dairesine itirazda bulundu. Bu itiraz kabul edildi ve Danıştay’ın 10. Dairesi telefon ve iPad’lerden TRT bandrol ücreti alınmasını usulsüz bulurken, bir başka dairesi ise tam tersi yönde hükümetten yana karar verdi. 

“DANIŞTAY’A BASKI YAPTILAR” 
 

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Danıştay’ın bu kararını ve TRT bandrol ücretlerine yapılan zammı Odatv’ye değerlendirdi. “Danıştay’a baskı yaptılar” diyen Barış Yarkadaş şunları söyledi:

“2016 yılında telefon ve tabletten televizyon izlenebiliyor, bunlar da televizyon sayılır, dolayısıyla TRT’nin bunların her satışından katkı payı alması gerekir, denildi. Her satıştan yüzde 6 katkı payı verilecek dendi, ben de bunu Danıştay’a götürdüm. Danıştay dedi ki, ‘Kardeşim sen haklısın. Böyle saçmalık olmaz, ne alakası var televizyonla telefonun’ ve yürütmeyi durdurma kararı aldı. Yani ben CHP adına gittim ve bu kararı aldık. Biz de halktan toplanan paranın geri ödenmesini istedik. Sonra TRT, Gümrük Bakanlığı ve Başbakanlık benim bu yürütmeyi durdurma kararıma karşılık, Danıştay’ın başka bir dairesine gidip karşı dava açtı, bu daire şimdi yürütmeyi durdurma kararını kaldırmış. O karar kaldırılınca da, Bakanlar Kurulu pazartesi gecesi payı yüzde 6’dan yüzde 10’a çıkarmış. Belli ki Danıştay’a baskı yaptılar, çünkü yürütmeyi durdurma kararı olunca hem parayı geri ödemeleri lazım, hem de o yüzde altıyı alamazlar çünkü dava sonuçlanmış değildi. Ne yaparlarsa yapsınlar; bu karar hükümsüzdür, hukuksuzdur ve gayri meşrudur.”

“YILDA 500 MİLYON TL AKTARACAKLAR TRT’YE BURADAN”

Süreci takip ettiklerini ifade eden CHP’li Yarkadaş, şöyle devam etti:

“Bu nihai sonuç değil. Danıştay’ın bir başka dairesi bununla ilgili nihai karar verecek, onu takip ediyoruz. Şu anda fiili durum yaratıyorlar yani. Yani şu an hüküm kalkmış değil, ama Danıştay’a baskı yapılmış belli. O kararı kaldırmışlar, yüzde altıyı da yüzde on yapmışlar. Yılda 500 milyon TL aktaracaklar TRT’ye buradan.”

YAPILAN ZAMLA ALINACAK TRT BANDROL ÜCRETLERİ ORANI NE OLDU

Yapılan zamma göre, ilave bir yazılım veya donanım desteği olsun veya olmasın doğrudan, internet üzerinden veya başka bir yolla her türlü görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen cihazların bandrol oranları şöyle:

Televizyon yüzde 16,

Radyo, portatif radyo-teyp, radyo-pikap (motorlu taşıtlarda kullanılmaya mahsus olanlar, radyo tüner kartları dahil) yüzde 16,

Video yüzde 16,

Birleşik cihazlar (Video-televizyon-radyo, video-televizyon, radyo televizyon, müzik setleri ve benzeri) yüzde 16,

Cep telefonları yüzde 10,

Bilgisayar ve tablet bilgisayarlar yüzde 2,

Taşıtlarda (Üzerinde görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen cihaz bulunanlar) kara taşıtlarında yüzde 0,4, diğer taşıtlar yüzde 0,01,

Video görüntü veya ekranına bağlantı yapılmak üzere tasarlanmış olan TV alıcıları (Uydu alıcıları, set üstü medya kutuları, TV tüner kartları dahil) yüzde 10,

Diğer cihazlar (Radyolu ve/veya TV’li ışıldak, radyolu kulaklık, radyolu fotoğraf makinesi, radyolu adımsayar, radyolu kalemler, radyo ve/veya TV’li banyo sistemleri, Navigasyon cihazları, Radyo ve/veya TV eklentili koşu bantları, Radyo ve/veya televizyon eklentili buzdolapları, DVD-VCD player ve benzerleri, Cep tipi MP3/MP4 çalar ve benzerleri, ev sinema sistemleri, taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazları, akıllı kol saatleri) yüzde 8.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ