AKP'den erken seçim kararı: Bu hafta adım atacaklar

Gündem 27 Şubat 2018 17:07
Videoyu Aç AKP'den erken seçim kararı: Bu hafta adım atacaklar
A
a

Muhalefet haklı çıktı...AKP'den erken seçim kararı: Bu hafta adım atacaklar

Genel seçimlerin erken yapılacağı söylentileri varken, AKP yerel seçimlerin erkene alınması konusunda adım atıyor. AKP çok fazla ihtimal vermese de CHP’nin nabzını, yerel seçimin Kasım 2018’e çekilmesi için yoklayacak. CHP’nin de kabul etmesi halinde yapılacak Anayasa değişikliği ile 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçim, Kasım 2018’e çekilecek.

Seçimin erken bir tarihe alınması için Anayasa değişikliği şartı var. AKP'nin bunun için CHP’nin desteğine ihtiyacı var.

MEVSİM ŞARTLARI VE YAZICIOĞLU ÖRNEĞİ
ANKA’dan Besti Karalar’ın haberine göre; AKP’li kurmaylar, seçimlerin yapılması ve propaganda çalışmalarının yapılmasına en uygun mevsimin sonbahar olduğu görüşünde. Mart ayının seçim için çok uygun olmadığını savunan kurmaylar, Muhsin Yazıcıoğlu'nun 25 Mart 2009'da seçim mitingi için Kahramanmaraş’tan Yozgat’a giderken uçak kazasında hayatını kaybetmesi ve hava şartlarının kaza yerine ulaşılmasına engel olduğunu örneğini verdi. Bu gerekçelerle AKP yerel seçimlerin tarihini değiştirmek istiyor.

Öte yandan, seçimlerin zamanında yapılmasını söylem ve parti sloganı haline getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu konuda ikna edildiği belirtiliyor. Ancak, CHP’ye çok ihtimal vermeyen AKP kurmayları bu hafta yerel seçimlerin Kasım ayına alınması gerektiğinin gerekçelerini CHP’ye anlatmaya hazırlanıyor.

KILIÇDAROĞLU DA ERKEN TARİH DEMİŞTİ
AKP’liler, yerel seçimlerin erken bir tarihe alınmasını yakın bir zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiğini anımsatıyor. AKP, yerel seçimlerin Kasım ayında yapılması için atacağı adımda ise Kılıçdaroğlu’nun çağırısını hatırlatacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ