AKP'den mühürsüz seçime zırh arayışı!

Gündem 2 Mart 2018 13:42
Videoyu Aç AKP'den mühürsüz seçime zırh arayışı!
A
a

“Mühürsüz seçime zırh arayışı, hem 16 Nisan’daki kanunsuzluğun itirafı; hem de korkunun kanıtıdır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, “Halk desteğini yitiren ve kaybedeceğini gören iktidarlar, yeni arayışlara girer. Seçim sistemi ile oynamak, baskı ve şiddeti arttırmak ilk akla gelenlerdir” dedi. Siyasi yaşamda, seçim sistemiyle oynayarak, iktidar ömürlerini uzatma arayışına giren pek çok siyasi partinin olduğunu, ancak sonucun değişmediğini belirten Budak, ancak sonucun değişmediğini kaydetti.

Çetin Osman Budak, YURT’ta yayınlanan ‘Sarayın sandık operasyonu arayışı’ başlıklı yazısında, AKP-MHP’nin işbirliğiyle TBMM’ye sunulan, seçim güvenliği ve eşitlik ilkesine aykırı ‘ittifak kanun teklifi’nin de bunun örneklerinden biri olduğunu yazdı. Budak, şu görüşleri kaydetti:

“Gayri meşru anayasa değişikliğiyle getirilen ucube tek adam rejimine uygun, ucube bir seçim sistemi getirmek istiyorlar. Milletten korkanlar, geçmişte olduğu gibi sandık operasyonu arayışına giriyor.

AKP-MHP iş birliğiyle TBMM’ye sunulan teklif, hukuk devleti ve demokrasi ilkeleriyle bağdaşmayan pek çok unsur taşıyor. Kendi içinde birçok çelişki barındırıyor. “Mühürsüz seçim”i kanun hükmü haline getirmeyi öngören teklif, seçim güvenliğinde ciddi bir gedik açılacağından, toplumu umutsuzluğa sevk ediyor.

‘KOLTUKLARINI KURTARABİLMEK İÇİN…’

AKP-MHP kendi koltuklarını kurtarabilmek, gayri meşru anayasa ile getirilen tek adam rejimini tescilleyebilmek için her yolu deniyorlar, deneyecekler.

Meclis’e sundukları teklif, ‘koltuk için her yol mubah’ teklifinden başka bir şey değildir. ‘’Yerli milli ittifakı’’ dediler, ‘’milli mutabakat’’ dediler, şimdi ‘cumhur ittifakı’ diyorlar ama bir türlü dikiş tutturamıyorlar.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kanunu tanımayarak, kanunu yok sayarak mühürsüz oyları kabul etmişti. Şimdi kanunu YSK’ya uydurmak için ‘‘mühürsüz oylar kabul edilir’’ diye bir düzenlemeye gidilmesini istiyorlar.

Bir yanda da kanundaki mühürsüz oylar geçersizdir hükmü duracak. Böyle saçmalık olur mu? Yani bu kadar tartışma yaşanmışken, hala sandık kurulları mühür basmayı unutacaksa, Yüksek Seçim Kurulu mühür basmayı sağlamayacaksa, kapısına kilit vursunlar...

Mühürsüz seçime zırh arayışı, hem 16 Nisan’daki kanunsuzluğun itirafı; hem de korkunun kanıtıdır. Ama korkunun ecele faydası yoktur.

YÜZDE 1 YÜZDE 9.99’DAN BÜYÜK

Bu teklifte hukuk yoktur. Bu teklifte demokrasi yoktur. Bu teklifte millet iradesi yoktur. Bu teklifin bir tek amacı vardır; AKP ve MHP’nin baraj sorununu aşmak. AKP yüzde 50’yi aşamıyor, MHP yüzde 10’u aşamıyor, bunu aşmak için sadece, seçim güvenliğini yerle bir eden, eşitlik ilkesini yok sayan sistemi, Meclis’teki çoğunluklarına güvenerek milletin iradesini gasp etmek istiyorlar.

Bu teklifle yüzde 1, yüzde 9.99’dan büyük hale getiriliyor. Eşitlik bunun neresinde? Hak, hukuk, adalet neresinde? Bu millet iradesini çalmak değil de nedir?

Ama bunlar nafile arayışlar. Milletimiz tüm gerçekleri görüyor. ‘’Adalet ve demokrasi güçleri’’ oynanan bu oyunları bozacak, tek adam düzeninin tescillenmesine asla geçit vermeyecektir.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ