AKP İstiklal Marşı'nı artık saygı göstermeden okuyor!

Gündem 21 Mart 2018 13:23
Videoyu Aç AKP İstiklal Marşı'nı artık saygı göstermeden okuyor!
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinden sonra AKP İstiklal Marşı'nı artık saygı göstermeden okuyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 46. Muhtarlar Toplantısı’nda İstiklal Marşı ile ilgili konuşmuş ve yeni bir beste yapılması gerektiğini söylemişti. Erdoğan konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: “En büyük üzüntüm marşı yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. Burada da bestekarlara görev düşüyor. Güfte var, istenilen beste yok. Temenni ederiz ki o da çıkar.”

Erdoğan'ın sözlerinin ardından, AKP'li Beykoz Belediyesi'ne bağlı “Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi”nin açılışında İstiklal Marşı, ilahi şeklinde okunmuştu. İstiklal Marşı okunurken seyircilerin ayağa kalkmadığı ve Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın kafasıyla ritim tuttuğu anlar dikkat çekmişti.

Törende, İstiklal Marşı'nı seslendiren tasavvuf sanatçısı Mehmet Kemiksiz, “Şu an okunan İstiklal Marşı yanlış okunuyor. Şimdi okuduğumuz bestenin, resmi marş olması için Kültür Bakanlığı'na teklifte bulunacağız” demişti.

AYAĞA BİLE KALKMADILAR

Beykoz’da yaşananların ardından İstiklal Marşı’yla ilgili bir başka olay da Kocaeli’de yaşandı.

İstiklal Marşı’nın ilahi şeklindeki bestesi Kocaeli’de, AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yılı ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü dolayısıyla düzenlendiği programda okundu.
Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törende İstiklal Marşı’nı farklı güfteyle okuyan isim Ahmet Hakkı Turabi oldu.

Turabi İstiklal Marşı’nı okuduğu sırada sahnede bulunan hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı Serdar Tuncer saygı duruşunda bulunmadı. Salonda bulunan konuklar da ayağa kalkmadan, oturdukları yerden İstiklal Marşı’nı dinledi.

İşte o anlar:

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ