AKP Mckinsey'le 2017'den beri ortakmış! Kaşıkçı olayında McKinsey parmağı...

Dünya 25 Ekim 2018 16:38
Videoyu Aç AKP Mckinsey'le 2017'den beri ortakmış! Kaşıkçı olayında McKinsey parmağı...
A
a

Şok belge ortaya çıktı: AKP Mckinsey'le 2017'den beri zaten ortakmış! Kaşıkçı olayında McKinsey parmağı...

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine gönderilen, Türkiye Varlık Fonu ve bünyesinde kurulan alt fonların mali tabloları ve faaliyetleri hakkındaki denetim ve inceleme raporları arasında, ABD’li McKinsey Danışmanlık şirketi ile yapılan anlaşma ortaya çıktı.

HDP Milletvekili Garo Paylan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı belgeye göre McKinsey Danışmanlık ile Türkiye Varlık Fonu 1 Şubat 2017’den itibaren çalışıyordu.

1 Şubat 2017 tarihli Türkiye Varlık Fonu eski başkanı Mehmet Bostan imzalı belgede, “Türkiye Varlık Fonu için yaptığını ve yapacağınız mali denetim ve ilgili çalışmalara ilişkin elde edilen her türlü veri ve değerlendirme sonuçlarını içeren ara raporlarınız ve raporlarınızı McKinsey Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. yetkili proje takımı ile paylaşılmasına izin verir ve paylaşılmasını rica ederim” ifadeler yer aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AKP Hükümeti’nin geliştirdiği Yeni Ekonomik Program kapsamında ABD’li McKinsey Danışmanlık şirketi ile çalışacaklarını duyurmuştu.

Bu duyurunun ardından gelen tepkiler AKP'ye geri adım attırdı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın araya girmesinin ardından iş birliği bozulmuştu. Erdoğan "Biz bize yeteriz" diyerek bu anlaşmayı istememişti.

İşte o belge:

CEMAL KAŞIKÇI'NIN ÖLÜM EMRİNİ SUUDİLERE MCKİNSEY Mİ VERDİ?

New York Times'ın haberine göre Suudi hükümeti 2015'te açıklanan tasarruf tedbirlerini özellikle Twitter'da eleştirenleri hedef aldı. Suudiler söz konusu tedbirlerin kamuoyu yansımasını araştırmak için ABD'li danışmanlık firması McKinsey'e bir rapor hazırlattı. Şirket 9 sayfalık raporunda önlemlerin negatif yansımalarının ağırlıkta olduğuna işaret etti.

Twitter'da etkili üç kişi rapora girdi

McKinsey raporunda üç kişinin Twitter'daki etkisinin diğer haber platformlarından iki kat fazla olduğu ifade edilirken bu kişilerden birinin Halid Alkami isimli bir yazar, diğerinin Kanada'da yaşayan Suudi yazar Ömer Abdulaziz olduğu ifade edildi. Üçüncü hesap ise Ahmad olarak tanımlanan bir isimsiz kullanıcıya aitti. Raporun yayınlanmasının ardından Alkami'nin ve Abdülaziz'in 2 kardeşinin tutuklandığı belirtilirken Ahmad kod adlı hesabın da hacklenerek kapatıldığı ileri sürüldü.

Mckınsey: kimseyi hedef göstermedik

Business Insider'e konuşan McKinsey yetkilisi sosyal medya etkisiyle ilgili raporun Suudi Arabistan hükümeti için hazırlanmadığını söyledi. Yetkili halka açık kaynaklardan oluşturulan raporun iç değerlendirme olduğunu ve kendilerinin kimseyi hedef göstermediklerini belirtti. Şirketin hükümetlerle hiçbir zaman kişileri ve fikirlerini hedef alan çalışmalar yapmadığı belirtilen açıklamada, raporun nasıl ve kimler tarafından paylaşıldığının araştırıldığı vurgulandı.

Kaşıkçı da eleştiriyordu

Ancak tüm bu yaşananların İstanbul Suudi Konsolosluğu'na öldürüldüğü ortaya çıkan Suudi muhalif yazar Cemal Kaşıkçı ile aynı döneme denk gelmesi dikkatleri çekti. Kaşıkçı da Suudi Prens Salman'ın icraatlarını eleştiren köşe yazıları kaleme alıyordu.

Yol haritası hazırlamıştı

Suudi hükümeti 2015 yılında petrol fiyatlarının düşmesi sonrasında tarihinde ilk kez bütçe açığı ile karşı karşıya kalmış ve uluslararası piyasalardan tahvil borçlanması yapmak zorunda kalmıştı. Twitter'da eleştiri raporu hazırlayan McKinsey o dönemde Suudi hükümete yol haritası niteliğinde bir 2030 raporu vermişti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR