AKP'nin İstanbul adayı, Sivas'ın katliamcı avukatı!

Gündem 28 Eylül 2017 14:45
Videoyu Aç AKP'nin İstanbul adayı, Sivas'ın katliamcı avukatı!
A
a

AKP, Kadir Topbaş'tan boşalan koltuk için adayının, Sivas katliamında gericileri savunan Mevlüt Uysal olduğunu açıkladı...

AKP, 'İnsan adam yerine konmamayı affedemez' diyerek istifa eden Kadir Topbaş'tan boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ı aday gösterdi. İBB Başkanlığı içim seçimin bugün yapılması bekleniyor.

CHP'nin adayı da Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmuştu.

309 üyesi bulunan İBB Meclisi'nde koltuk dağılımı şöyle:

AK Parti: 170
CHP: 127
MHP: 2
Bağımsız:1 

MEVLÜT UYSAL KİMDİR?
Kadir Topbaş'ın istifasının ardından AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayı Mevlüt Uysal oldu.  Uysal, 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılması sonucu 33'ü sanatçı, 35 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin davada, sanıkların avukatlığını üstlenmişti.

Uysal hakkında Başakşehir Belediyesi'nin sitesinde yer alan bilgiler ise şöyle:
"1966 yılında Antalya’nın Alanya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite yıllarından itibaren ülke ve toplum sorunları ile yakından ilgilendi, siyasi ve sosyal çalışmaların içerisinde aktif olarak bulundu. Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti'nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu.

2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı Adayı olan Uysal, 127 bin 482 seçmenden, oy kullanan 103 bin 111’inin 39 bin 72’sinin oyunu alarak Başakşehir Belediye Başkanı seçildi.

2014 Yerel Seçimlerde AK Parti adayı olarak ikinci kez seçime giren Uysal, sandığa giden 190 bin 906 seçmenden 92 bin 559 seçmenin oyunu alarak ikinci kez Başakşehir Belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

Yeni kurulan ilçede büyük projelere imza atan Mevlüt Uysal evli ve dört çocuk babasıdır."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ