AKP'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu

Gündem 7 Temmuz 2018 16:54
Videoyu Aç AKP'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu
A
a

AKP'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu...Seçilmesi kesin gözüyle bakılıyor

Meclis bugün yemin töreni için toplanıyor. AKP grubunda önce son Başbakan Binali Yıldırım, ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan konuşma yaptı. Son Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP’nin Meclis Başkanı adayı olacağı kesinleşti.

Adaylık başvuruları 11 Temmuz Çarşamba günü saat 24.00’te sona erecek. TBMM Başkanlık seçiminin ise 12 Temmuz Perşembe günü yapılması bekleniyor. Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak.

AKP'nin 24 Haziran'daki ittifak ortağı MHP, TBMM Başkanlığı seçiminde bir aday göstermeyeceğini, Cumhur İttifakı'ndaki ortağının adayına destek vereceğini açıklamıştı.

YILDIRIM'DAN İLK YORUM

Yıldırım, adaylığıyla ilgili açıklamada, "Vatana millete hayırlı olur inşallah. Başka adaylar da çıkabilir. İlk turda sonuçlanır mı bilemem, ben karar veremem. Allah bir kapıyı açtı, gidiyoruz" dedi.

AKP Grup Başbakanı Naci Bostancı ve grup başkanvekilleri, Yıldırım'ın Meclis Başkanı adaylık başvurusunu TBMM Başkanlığı'na sundu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ