Akşener'in partisinin programı belli oldu: NATO ve FETÖ ile ilgili...

Gündem 4 Ekim 2017 17:33
Videoyu Aç Akşener'in partisinin programı belli oldu: NATO ve FETÖ ile ilgili...
A
a

Akşener'in kuracağı yeni partinin taslak programı kurucular kurulunda yer alan bazı isimlerle paylaşıldı.

Meral Akşener’in kuracağı partinin çalışmaları devam ediyor. Partinin taslak programı kurucular kurulunda yer alan bazı isimlerle paylaşıldı. 

Programın “Doğu-Güneydoğu sorunu: Ortak miras, birlikte ortak gelecek inşa etmek” başlıklı bölümünde çarpıcı ifadeler yer aldı. 

Bölümün “Genel yaklaşım” alt başlığında şu ifadeler kullanıldı:

“Partimiz, evrensel demokratik değerler, haklar üzerinden, ülke bütünlüğü üniter yapı içinde, hukukun üstünlüğü, hak ve hürriyetleri temel alan, eşit ve onurlu yurttaşlık, ortak bir gelecek tasavvuru ve birlikte yaşama arzusu gibi ortak paydalar etrafında toplumsal bütünleşmenin sağlanarak bu meselenin çözüleceğine inanmaktadır. 

Ortak inanca, ortak tarihe, ortak medeniyete sahip, ortak aileler kurmuş toplumların kaderi de ortaktır. Demokratik siyasi araçlar kullanılarak, dillendirilen ve savunulan her toplumsal talep bizim için meşrudur ve Partimiz tarafından değerlendirilecek ve gereği yerine getirilecektir. 
NATO’YLA İLİŞKİLER

Yeni kurulacak partinin taslak programında “Savunma Politikası ve İttifaklar” bölümünde, partinin NATO’yla ilgili bakış açısına da yer verildi. Taslak programda “Türkiye, İkinci Dünya savaşından sonra kurulan dünya düzeni içinde Batı kurumları içinde yer almıştır. Ülkemizin savunma politikası da Batı güvenlik sistemine entegre olmuştur. Savunma politikasında en üst şemsiye olarak NATO bulunmaktadır. Türkiye’nin NATO şemsiyesinde olması milli politikalar ve stratejiler uygulamasına engel değildir. NATO bir askeri-siyasi yapılanma olup aynı zamanda üyelerinin savunma ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Türkiye’nin bu ittifaka üyeliği diğer ittifak ve mekanizmalardaki ülkelerle kendi milli çıkarları ve ulusal güvenliğinin gereği kuracağı ilişkilere ve işbirliği çabalarına aykırı değildir.” denildi. 

İşbirliği konusunda ise taslak programda “Küresel ve bölgesel terörle mücadele kapsamında, terör örgütlerinin amaç ve hedeflerini ayırmaksızın BM, AGİT ve NATO ile uluslararası her türlü işbirliği ve koordinasyon sağlanacaktır” ifadeleri yer aldı.
“AKP FETÖ’NÜN DEVLET VE TOPLIM İÇİNDE ÖRGÜTLENMESİNE İZİN VERMİŞTİR"

İktidar ve MHP tarafından Meral Akşener’e sık sık FETÖ suçlaması yöneltiliyor. Partinin taslak programında FETÖ’yle mücadeleyle ilgili dikkat çeken satırlar yer aldı. Yeni kurulacak parti taslak programında FETÖ’yle mücadele konusunda özetle şu satırlara yer verildi:

“Ülkemizi eylem alanı haline getiren ve sınırlarımızı tehdit eden küresel bağlantılı terör unsurları, devleti ele geçirmeye çalışan darbeci yapılanmalar ve milletimizin başına musallat olan ve bekâ sorunumuz haline gelen başta PKK, FETÖ, Selefi Cihatçı Örgütler olmak üzere tüm terör örgütleriyle askeri, siyasi, ekonomik, sosyal ve psikolojik tüm araçlar kullanılarak kararlı bir mücadele yürütülecektir. 

En önemli iç düşman olan FETÖ ile gerçek ve uzun vadeli bir mücadele başlatacaktır. AKP, FETÖ’nün devlet ve toplum içinde örgütlenmesine izin vermiştir. Dünyada örgütlenmesine yardımcı olmuştur. FETÖ, klasik bir terör örgütü değildir. FETÖ, devlet personel ve kaynaklarını kullanan bir casusluk ve terör yapılanmasıdır. 

Güçlü dış bağlantı ve kaynakları olan dünyadaki en zengin terör ve casusluk örgütüdür. Bu terör ve casusluk şebekesiyle klasik anti terör yaklaşımını kullanarak mücadele etmek mümkün değildir. FETÖ ile etkin mücadele ancak stratejik planlamaya dayanan, uzun vadeli, kurumsal işbirliği esaslı bir mücadele olabilir. FETÖ ile mücadele için mevcut hukuki düzenleme de yeterli değildir. Partimiz, FETÖ ile mücadeleyi devletin en önemli görevlerinden birisi olarak görerek, devlet ve toplumu FETÖ’den arındırma çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceği gibi bu mücadeleyi yurtdışında da etkin bir şekilde gerçekleştirecektir.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ