Aleviler isyan etti: Yeter artık!

Gündem 10 Temmuz 2018 23:55
Videoyu Aç Aleviler isyan etti: Yeter artık!
A
a

Aleviler isyanda... Açıklamalar peş peşe geliyor...Yeter artık!

Cezaevlerindeki Alevi yurttaşlar inançları gereği Alevi Dedeleri ile görüşme talebinde bulunuyor, ancak cezaevi yönetimleri bu talebi reddediyor. Yurt'un haberine göre;Cezaevleri yönetimlerinin bu tavrı Alevi Bektaşi dernek ve vakıf temsilcilerini ayağa kaldırdı.

Alevi Dernekleri Federasyonu  Birleşenleri'nden olan 19 Cemevi ve Dergahtan Alevilere karşı cezaevlerinde uygulanan ayrımcılığa isyan ederek şu açıklamayı yaptı:

Diyanet İşleri Başkanlığı, Alevilerin varlığını kabul etmeyen, devlet eliyle ideolojik ve teolojik dayatmalarla bulunan anayasal bir kurumdur. 
Cem evlerini ibadethane, cemi ve diğer tüm inançsal ritüelleri kabul etmediği gibi, bireysel inanç isteklerimiz olduğunda, Alevi inancı hakkında yargıyı, siyasi otoriteyi, eğitim-öğretimi etkileyen müdahaleci tutumlarda bulunur, Temsil etmediği bir inanç hakkında fetva vermeye hatta Alevilik ve Sünnilik arasında fark yok deyip Alevileri görmemezlikten gelmeye ve Alevilik inancının yaşama dair pratik yaklaşımlarını ve tanımını sonlandırmayı üstlenir.
Geçmişten günümüze kültürü, eğitimde ileri görüşlü, ahlakta disiplinli, iyiliğe bağlı, hümanizmi seven, hoşgörülü, özgürlükçü düşünen bir inancın temsilcileri olarak önceliğimiz kimsenin haksız yere tutsak edilmemesi suç işlemesi durumunda ise insanca yaşama hakkının elinden alınmamasıdır.
Bizler bu projenin bir dindarlaştırma sistemi olduğu kanısındayız tüm kurumlarımız bu konuda fikir birliğindedir çünkü manevi rehberlik hizmetleri ile 360 cezaevinde 75'i kadın olmak üzere 680 din görevlisi, mahkûmlara manevi destek hizmeti veriyor.

Diyanet işleri başkanlığı bu proje kapsamında Alevi mahkûmlarının Alevi Dedesi istemesi durumunda gönderileceğini hatta gönderildiğini açıkladı. 
Sünni Din görevlilerinin, cezaevlerinde sunacağı din hizmetinin çerçevesi diyanetin yasal metinleriyle çizilmiştir bu yasal metinler içinde Alevilik henüz kabul görmezken bu hizmet Cezaevi yönetiminin inisiyatifine bırakmak, güvenlik, fiziki ortam diğer tüm konularda Alevi mahkûmları riske atmak demektir. 

İşte bu kapsamda Mahkûm Alevi canlarımızla görüşmemiz, inançlarını yaşatmaları konusunda telkinde bulunmamız mümkün görünmemektedir. Bizler her inançtan kişilerin tutuklu ya da hükümlü olma ihtimali dâhilinde bu hakkın verilmesini ve düzenlemelerin adil olmasını istiyoruz.

“Mahkûmlara Manevi rehberlik Projesi kapsamında  “Alevi mahkûmların inançlarını yaşama fırsatını bulamıyor örneğin Eski CHP Milletvekili Eren Erdemşu an tutuklu ve Alevi Dedesi ile görüşme isteği var ancak bu talebi proje kapsamına alınmadı talebi ret edildi.

Bizler Eren Erdem’in farklı inanç ve din mensubunun sesi olduğunu düşünüyor bu talebinin yerine getirilmesini istiyor.

Alevi Dernekleri Federasyonu olarak;  Her şeyden önce cezaevi din ve inanç hizmetleri hassasiyet gerektiren bir hizmettir. 

Hizmetin kapsamını belirleyen programdan, hizmeti sunana, hizmet verilen ortama ve hizmet sunulurken kullanılan dile varıncaya hassasiyet gösterilmesi gerektiğini düşünüyor başta Avrupa insan haklarının Mahkemesinde de karara bağlanan eşit yurtadaşlık hakkımızın verilmesini istiyoruz, bu kapsamda mahkum olan canlarımızda kendi inançlarını tutukluluk  süreç içinde yaşayacaklardır. 

Aksi durumda Cezaevine giden Alevi dedelerinin Gri pasaportla  (Hizmet)   yurtdışına giden Dedelerden farkı olmadığını alenidir.
Saygılarımızla.

Alevi Dernekleri Federasyonu Birleşenleri:

Garip Dede Dergahı
 
Erikli Baba Dergahı 

Bağcılar Cemevi 

Kağıthane Nurtepe Cemevi

İstanbul Cemevi 

Esenler Cemevi

Kilyos Cemevi

Kazım Karabekir Cemevi 

Yunus Emre Cemevi

Uğur Mumcu Cemevi

Yalova Pirsultan Cemevi 

İzmir Canbir Cemevi

Derince Cemevi

Süccaddin Veli Dergahı

Eskişehir Hacı Bektaş Cemevi

Bozhöyük Cemevi 

Kafi Baba Cemevi 

Divriği Hacı Bektaş Cemevi

Başköy Hasan Efendi Cemevi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ