Ali'nin askerleri(Haşdi Şabi) Peşmergeyi vuruyor!

Dünya 25 Eylül 2017 16:19
Videoyu Aç Ali'nin askerleri(Haşdi Şabi) Peşmergeyi vuruyor!
A
a

Ali'nin askerleri(Haşdi Şabi) Peşmergeyi vuruyor!

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Barzani'ye bağlı Peşmergeler ile Irak ordusunun resmi milis gücü Haşdi Şabi'ye bağlı Ashab-ül Ehlül Hak grubu, Kerkük'e 70 kilometre uzaklıktaki Türkmen yerleşim birimi Tuzhurmatu'da karşı karşıya geldi.

RPG-7 roketatar ve Doçka tipi silahların kullanıldığı çatışmada bir peşmergenin öldüğü birinin de yaralandığı bildirildi. Kaynaklar ayrıca kente bir katyuşa roketinin düştüğünü, ardından da yoğun silah sesleri geldiğini aktardı.

DHA'nın aktardığı bilgilere göre olay, Kerkük- Bağdat anayolunda peşmergeleri taşıyan bir minibüsün, Iraklı milislerin bulunduğu ilçenin güneyinde yer alan Aksu mahallesine park etmesi sonucunda gerçekleşti. Milislerin minibüste bulunan yolcuları taraması sonucu bir peşmerge ölürken biri de yaralandı

Tuzhurmatu'da gerginlik devam ediyor...

'BARZANİ 2003 SINIRLARINA ÇEKİLSİN'

Öte yandan, Irak Parlamentosu yaptığı son oturumda, Merkezi yönetime bağlı askeri güçlerin Kerkük başta olmak üzere diğer tartışmalı bölgelere sevk edilmesine oy çokluğu ile karar verdi.

Meclis ayrıca Kerkük petrollerinin merkezi yönetime teslim edilmesi ve referandumda oy kullanan memurların görevden uzaklaştırılmasını karara bağladı.

Bağdat yönetimi, bölgesel yönetimin denetimindeki tüm sınır kapılarını da kapattı. Barzani'ye 2003 sınırlarına geri çekilme çağrısı yapıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ