Alman partisi de kapıyı gösterdi’: Ait oldukları yere dönsünler

Gündem 18 Nisan 2017 00:37
Videoyu Aç Alman partisi de kapıyı gösterdi’: Ait oldukları yere dönsünler
A
a

Almanya’da sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi anayasa değişikliği referandumunda Almanya’da ‘Evet’ oyu kullananların Türkiye’ye geri dönmelerini ve Alman vatandaşlıklarının alınmasını talep etti.

Hollanda’nın aşırı sağcı ana muhalafet lideri Geert Wilders, referandum sonuçlarını, “Türkiye, daha fazla İslamofaşizm ve totaliterliği seçti” diye değerlendirmiş ve “Hollandalı Türkler topluca ‘Evet’ verdi. Evet, şimdi de topluca Türkiye’ye dönün. Eğer Hollanda’daki özgürlüklere rağmen Türkiye’de diktatörlüğü seçiyorsanız burada işiniz yok. Güle güle” demişti.

Tek yayıncı AA’nın aktardığı sonuçlara göre Almanya’daki Türkler yüzde 63.14 oranında ‘Evet’ oyu vermişti.

DW’nin aktardığına göre partinin merkez yönetim kurulu üyelerinden Alice Weidel, Almanya’dan çıkan ‘Evet’ oyu oranın, ülkedeki Türklerin topluma uyumu konusunda başarısızlık sağlandığının göstergesi olduğunu savundu.

Weidel, “Erdoğan’ın beşinci kolu, belli ki daha fazla hoşlarına giden ve ait de oldukları Türkiye’ye dönsünler” derken, söz konusu kişilerin Alman vatandaşlıklarını geri almanın da mantıklı olacağını belirtti.

Vatandaşlığın ancak topluma yeterli düzeydeki bir uyumla mümkün olabileceğini kaydeden Weidel, bu şartın ‘Evet’ oyu kullanan birinci, ikinci ve üçüncü nesil Türkler arasında söz konusu olmadığını öne sürdü.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ