Altaylı aldığı kesin bilgiyi paylaştı: İşte iktidarın Ayasofya kararı

Gündem 12 Haziran 2020 13:20
Videoyu Aç Altaylı aldığı kesin bilgiyi paylaştı: İşte iktidarın Ayasofya kararı
A
a

Gazeteci-Yazar Fatih Altaylı aldığı kesin bilgiyi paylaştı: İşte iktidarın Ayasofya kararı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Saray'a yakın bir dostundan' bilgi aldığını söyleyerek; "Ayasofya’nın ibadete açılması uluslararası bazı sorunlara neden olacağı için bunlar üzerinde bir çalışma yürütülüyormuş. Fakat ibadete açma kararı kesinmiş" dedi.

Ayasofya'nın ibadete açılmasına yönelik tartışmalarla ilgili olarak Habertürk yazarı Fatih Altaylı 'Saray'a yakın bir dostum' dediği kişiden aldığı önemli bir kulis bilgisini aktardı. Altaylı hükümetin Ayasofya'nın ibadete açılması kararının kesinleşmiş olarak görüldüğünü söyledi.

Ayasofya'nın ibadete açılmasının uluslararası sorunlara yol açacağına dair değerlendirmeler de yapıldığını söyleyen Altaylı, "Cami olarak kullanımı devam edecekmiş ama müze olarak da gezilebilecekmiş. Bunun üzerine bir planlama yapılıyormuş" ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı'nın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Ayasofya’nın ibadete açılması için çok da karmaşık ve zorlu bir süreç gerekmediğini, sadece ve sadece Cumhurbaşkanlığı kararı ile, yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek imzalı bir kararı ile Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılabileceğini yazdım dün.

Hem konuya hem de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yakın bir dostumdan aldığım bilgi şöyle:

Ayasofya’nın ibadete açılması uluslararası bazı sorunlara neden olacağı için bunlar üzerinde bir çalışma yürütülüyormuş.

Fakat ibadete açma kararı kesinmiş.

Cami olarak kullanımı devam edecekmiş ama müze olarak da gezilebilecekmiş.

Bunun üzerine bir planlama yapılıyormuş.

Muhtemelen orta bölümde ibadet yapılırken, bunu çevreleyen alan müze olacakmış.

“Peki mozaikleri ne yapacaksınız, cemal görünen yerlerde namaz kılınması sakıncalı değil mi? Yusuf Halaçoğlu Hoca yok diyor ama tam minberin üzerinde bile Hz. Meryem ve Hz. İsa tasvirleri var.”

“Muhtemelen yüz bölümleri bir örtü ile kapatılır. Başka türlü olmaz” dedi.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ