Araplar birbirine girdi! Ortadoğu'da savaş çanları

Dünya 5 Haziran 2017 13:53
Videoyu Aç Araplar birbirine girdi! Ortadoğu'da savaş çanları
A
a

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır; Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıkladı. Katar'la ilişkilerini kesen ülkelerin sayısı artıyor.

Ortadoğu'da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır; Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıkladı. Katar Büyükelçisi'nden 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi istendi. Hava sahalarının Katar'a kapatıldığı duyuruldu. Suudi Arabistan açıklamasında, Katar ile tüm hac, kara ve deniz bağlantılarını kopardığını ve 'tüm kardeş ülkelere de aynı adımları atmalarını' istedi. Katar, Yemen'de Husiler'e karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyondan "teröre destek verdiği" iddiasıyla çıkarıldı. 4 ülke Katar'ı Müslüman Kardeşler, IŞİD gibi terör yapılanmalarına destek vermekle, ülkelerinin iç işlerine müdahale etmekle suçluyor.

Al Arabiya'nın geçtiği haberde Maldivler de Katar'la ilişkilerini kestiğini açıkladığı belirtildi.

Irak, yaptığı açıklamayla Katar'ın yanında saf tuttu. Meclis Başkanı Cuburi, iki ülkenin ortak hareket edeceğini söyledi.

Katar’ın Ortadoğu’daki en büyük Amerikan üssüne ev sahipliği yaptığı biliniyor. Katar’ın başkenti Doha’nın güneybatısında yer alan askeri üs 11 bin Amerikan askeri ağırlıyor ve 120 savaş uçağı ağırlayabiliyor. 2016 yılında Irak ve Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurmak için kullanılan üs, daha önce Afganistan harekatı sırasında da uçakların yakıt tedariki için kullanılmıştı.

KATAR'DAN İLK AÇIKLAMA

Katar Dışişleri Bakanlığı yaşanan gelişmelerle ilgili resmi açıklama yayımladı. İşte Açıklamanın tam metni:

“Katar Dışişleri Bakanlığı Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in Katar ile çeşitli diplomatik ilişkilerini kesme ve kara sınırını ve hava sahasını kapatma yönünde aldığı karara dönük duyduğu büyük şaşkınlık ve üzüntüyü paylaşır, bu kararın adil olmadığını, yanlış varsayım ve tahminlere dayandığını hatırlatır.

Katar Devleti tamamen fabrikasyon noktasına ulaşan bir yalan kampanyasının öznesi haline gelmiştir. Bu durum Katar’ı saf dışı bırakma yönündeki gizli planları ortaya çıkarmıştır. Katar Körfez İşbirliği Teşkilatı’nın aktif bir üyesidir ve bu hukuka sonuna kadar bağlıdır. Katar başka ülkelerin egemenliğine saygı duyar ve iç işlerine müdahale etmez, terörizmle mücadele konusundaki görevlerini yerine getirir. Açıktır ki yürütülen fabrikasyon medya kampanyası körfez bölgesinde, özel olarak da körfez ülkeleri arasında, yaratmak istediği algı açısından başarıya ulaşamamıştır ve bu gerçek Katar’a karşı sürmekte olan eskelasyonu açıklamaktadır.

Kardeşlik içindeki bir Körfez İşbirliği Teşkilatı’nı hedef alan ve Mısır ile koordinasyon içerisinde yürütülen bu gerekçelerin hiçbir meşru ölçütü olmadığı açıkça ortadadır.

Hedef açık bir şekilde Katar’a dayatılmak istenen, egemenliğimizi ve birliğimizi tehdit eden himayedir.

Katar’ın açıklaması Üç Körfez İşbirliği Teşkilatı üyesi tarafından yapılan ilişkileri kesme anlaşması Katar’a dönük gizli ve planlı, sahte ve fabrikasyon haberler içeren bir kampanyanın işlemekte olduğunun ispatıdır.

Ekonomi Bakanlığı bu gelişmelerin Katar’daki vatandaşların ve yerleşimcilerin gündelik hayatını etkilemeyeceğini vurgular. Katar Hükümeti Katar ekonomisini ve toplumunu yaralama, zarar verme girişimindeki bu uygulamalara karşı gerekli tüm önlemleri alacağını temin eder.  

Son olarak, Katar Dışişleri Bakanlığı bölge için kritik olan bu dönemde üç ülke tarafından alınan ve kendi halklarına yönelik daha büyük tehditlerle uğraşmak yerine Katar halkına zarar vermeyi tercih eden uygulamalardan dolayı duyduğu üzüntüyü ifade eder.”

ABD'DEN ÇAĞRI
 

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan taraflara diyalog çağrısı geldi. Tillerson, "Tarafların, birlikte oturup farklılıklarını konuşmasını destekliyoruz. Körfez İşbirliği Konseyi dağılmamalı" dedi.

Katar Borsası'nda yüzde 6'ın üzerinde düşüş yaşandığı öğrenildi

YEMEN'DEN AÇIKLAMA

4 ülkenin Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından Yemen de kısa süre önce benzer bir adım attı. Yemen, Katar'ın uluslararası koalisyondan çıkarılması kararını da desteklediğini belirtti. 

Al Jazzera'nin haberine göre İranlı bir yetkili krize dair "Saldırgan davranmak krizi çözmez, sadece bölgede istikrarsızlık yaratır" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın ardından Libya Katar ile ilişkisini çkesen altıncı ülke oldu.

UÇUŞLAR DURDURULDU

Dubaili havayolu şirketi AirDubai ve Abu Dhabi’nin devlet mülkiyetindeki havayolu şirketi Etihad Airways Katar’a gerçekleşecek seferlerin ikinci bir karara kadar durdurulduğunu bildirdi.

Emirates de uçuşları durduğunu açıkladı.

Katar kendisine dönük uçuş yasaklarına cevap olarak Suudi Arabistan'a gerçekleşecek olan tüm uçuşları iptal etti.

HAMAS YÖNETİCİLERİ SINIR DIŞI EDİLDİ İDDİASI

Haaretz yayınladığı haberde Katar’ın Hamas yöneticilerini sınır dışı ettiğinin Filistinli kaynaklar tarafından doğrulandığını ileri sürdü. Katar’da bulunan üst düzey Hamas yetkililerinden, Gazze’deki Hamas yönetimiyle ilişkilerini sürdürdükleri gerekçesiyle Katar’ı terk etmeleri talep edildi.

KATAR'DA HALK MARKETLERDE

PressTV'nin haberine göre Suudi Arabistan'ın Katar'la sınırını kapatması üzerine temel kaynaklara ulaşım konusunda endişe duyan Katarlılar marketlere akın etti. Katarlıların marketlerden gıda alışverişi yaptıkları görüldü.

 

İRAN’DAN TEPKİ

İran Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Hamit Abutalebi, söz konusu ülkelerin attıkları adımın hükümetlerinin “kırılganlığını” kanıtladığını öne sürdü. Abutalebi, kriz için “Riyad’daki kılıç dansının ilk sonucu” dedi.

Tasnim İngilizce’ye göre, Hamit Abutalebi, Twitter üzerinden attığı mesajta “ufak bir ülkenin karşısında o kadar kırılgan olan Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn'ın yurt içinde demokrasi, bölgede diyalogtan başka bir yolları yoktur… Aşiretler zamanı sona erdi” gibi ifadeleri kullandı.

Bu arada, Abutalebi, ABD Başkanı Donald Trump’un Suudi Arabistan ziyaretine işaret ederek yaşanan çatlakların “Riyad’tati kılıç dansının ilk sonucu” yorumunu da yaptı.

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir dizi Arap ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı almasına ilişkin olarak, "Arap ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı alması kendi bilecekleri bir iş. Bu, bu ülkelerin ikili ilişkilerini ilgilendiren bir konu. Biz, böyle kararlara karışmıyoruz" dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise bir dizi Arap ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı almasına ilişkin olarak, "Körfez bölgesinde istikrarlı ve barışçıl bir atmosfer olmasını isteriz" dedi.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Katar'a diplomatik yaptırımla ilgili açıklama da yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Hepimizi üzen bir gelişme" şeklinde konuştu. 

1000
icon
oktay 5 Haziran 2017 16:48

amanin hepimizi üzen açıklama imiş.....gitti güzelim paracıkların kaynakları olmadı chip bonus filan gönderirler artık .......

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ