AYM Erdoğan'ı protesto eden öğrenciyi haklı buldu

Gündem 9 Şubat 2018 13:29
Videoyu Aç AYM Erdoğan'ı protesto eden öğrenciyi haklı buldu
A
a

Erdoğan'dan ötürü hapis cezası alan Dilan Öğüz Canan artık bir avukat...

Tarih 12 Eylül 2008...

12 Eylül darbesinin yıldönümünde, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi Kültür Merkezi açılışına katıldı.

Aralarında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Dilan Öğüz Canan’ın da bulunduğu öğrenciler Erdoğan’ı protesto etti.

Öğrencilerin elinde “AKP dışarı, üniversiteler bizimdir, liboşa, yobaza bırakmayız”, “12 Eylül çocuğu doğum gününü başka yerde kutla” yazan pankartlar bulunuyordu.

Polis, öğrencilere dağılın uyarısında bulundu. Öğrenciler dağıldı. Ancak başka bir öğrenci grubu protesto için toplandı. Bunun üzerine polis uyarıda bulunmadan Canan’ın da aralarında bulunduğu öğrencileri gözaltına aldı.

Gözaltına alınan öğrenciler hakkında dava açıldı. Mahkeme Dilan Öğüz Canan’a 1 yıl 6 ay 3 gün hapis cezası ve 80 TL para cezası verdi.
Tarih 30 Kasım 2017...

Hapis cezası alan Dilan Öğüz Canan artık bir avukat.

Hakkında verilen hapis cezasını bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme verdiği kararda Canan'ın toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ve makul sürede yargılanmadığı için adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

“ÜNİVERSİTELER FİKİRLERİN SERBESTÇE İFADE EDİLDİĞİ YERLERİN BAŞINDA…”

Anayasa Mahkemesi verdiği kararın gerekçesinde şu ifadeleri kullandı:

“Göstericilerin şiddet eylemlerine karışmadıkları durumlara kamu makamlarının toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına belli bir ölçüye karar kullanılmasına müsamaha gösterilmesi gerekir. Barışçıl bir gösterinin veya basın açıklamasının ilke olarak cezai yaptırımına maruz bırakılmaması gerekir. Özellikle başvuruya konu olayda protesto gösterisi üniversite kampüsünde gerçekleştirilmiş ve katılanlar da üniversite öğrencisi ise -üniversitelerin fikirleri serbestçe ifade edildiği ve çarpıştığı yerlerin başında yerler olması nedeniyle- gösterilecek müsamahanın daha fazla olması gerekir. Dahası söz konusu gösteri 12 Eylül Darbesi'nin yıl dönümünde yapılmıştır. Bu çok önemli olayın yıl dönümünde bireylerin ve grupların toplumsal ve siyasal meselelere ilişkin kanaatlerini toplantı ve gösteri yapmak gibi çeşitli araçlarla açıklamalarının engellenmesi demokratik toplumun temellerini tahrip eder. Bu nedenle başvurucunun toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı ihlal edilmiştir.”

Mahkeme ayrıca davanın 6 yıl 3 ay sürmesinin de makul olmadığını vurguladı.

Anayasa Mahkemesi geçen günlerde de başka bir başvurucunun toplantı ve gösteri hakkının engellendiğine hükmetmişti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ