Azerilerde hayal kırıklığı: Türkiye o 4 Türkü neden vermiyor!

Gündem 1 Kasım 2017 19:29
Videoyu Aç Azerilerde hayal kırıklığı: Türkiye o 4 Türkü neden vermiyor!
A
a

Azeri siyasetçi ve gazeteciler, Karabağ'a izinsiz giden 4 Türk vatandaşının Azerbaycan yargısına teslim edilmemesinden rahatsız!

Azerbaycan Çağdaş Strateji Araştırma Merkezi Başkanı Seymur Süleymanov, Azerbaycan'dan izinsiz Ermenistan işgali altındaki Karabağ'a giden 4 Türk vatandaşının yarattığı krizi Aydınlık'a yazdı. Türkiye'nin Ufuk Uras, Sait Çetinoğlu, Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu'nu teslim etmemesinin Azerbaycan'da hayal kırıklığı yarattığını belirten Süleymanov, Ufuk Uras ile yaptığı görüşmeyi de aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan'da, İlham Aliyev ile birlikte sıcak mesajlar verdiği ziyaret sırasında kaleme aldığı o yazıda Süleymanov şu ifadeleri kullandı:

“Azerbaycan'ın halihazırdaki gündemi kardeş gibi bildiğimiz Türkiye devletinin, 4 Türk vatandaşını hâlâ neden Azerbaycan'a teslim etmediği konusudur. Bildiğiniz gibi, 22 Eylül'de Azerbaycan'ın izni olmadan, Ermenistan'ın işgali altındaki Dağlık Karabağ'a giden siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında Azerbaycan başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Türkiye devletinden ismi geçen kişilerin Azerbaycan'a teslim edilmesi talep edildi.

Maalesef…

Azerbaycan bu konuyla ilgili çok kırgın. En yakın arkadaş ve kardeş ülke Türkiye'den hemen iade etmesi bekleniyordu. Ancak nedense Ankara bu olaya soğuk davranıyor.

Azerbaycan siyasilerinin son zamanlarda en sık kullandığı kelime 'Türkiye'den bunu beklemiyorduk...'

Geçen haftalarda Karabağa'a izinsiz ziyaret edenlerin arasında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Genel Başkanı Ufuk Uras ile iletişime geçtim. Neden böyle bir adım attığını ve işgalci ülkeye karşı sempatilerinin nereden kaynaklandığını sordum. Yanıtı kısa da olsa, anlaşılıyor ki, olayın böyle büyüyüceğini bilmiyordu. Ve bana verdiği röportajda, bu olaydan üzüntü duyduklarını ve yanlış anlaşıldıklarını dile getirdi. Ufuk Uras kendisi de kabulleniyor ki, Hocalı Soykrımı yaşanmış. Ve Dağlık Karabağ işgal edilmiştir. Ancak onun yazdıkları maalesef yaptıklarıyla uyuşmuyor.

Azerbaycan, 4 Türk vatandaşının cezalarını çekmesi için karşı taraftan iade edilmesini istiyor. Bekleyelim, bakalım Türkiye bu talebi kabul edecek mi?

Umarım iki kardeş ülke arasında bu olay bir an çözülür ve eskisi gibi hiç bir sıkıntı kalmaz."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ