Bakan'dan Flaş Deprem Uyarısı: Ciddi Bir Deprem Var! Yarın da olabilir

Gündem 28 Temmuz 2017 13:00
Videoyu Aç Bakan'dan Flaş Deprem Uyarısı: Ciddi Bir Deprem Var! Yarın da olabilir
A
a

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı son dakika açıklamasında deprem uyarısında bulunarak önemli bilgiler verdi. İşte Bakan Özhaseki'nin deprem açıklaması.

Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’nde bulunan Deniz Kaplumbağa Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde (DEKAMER) incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada  deprem uyarısı yaparken Türkiyenin deprem bölgesinde olduğunu ve bu nedenle tetikte olunması gerektiğini aktardı. Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İnşallah hiç olmaz ama ortalama verilen süreler var. 1939'larda Erzincan'dan başlayarak 2, 3, 4, 5 yıl aralarla Abant'a kadar gelen sonra Marmara'ya kadar ulaşan bir deprem, fay kuşağı var. Birikmiş bir gaz var ve bu gaz bir türlü patlayacak dışarıya çıkacak.  Bu belli aralıklarla birikiyor ve patlıyor. Türkiye'nin topraklarının yüzde 71’i deprem kuşağında ve o riski de belki en yakında hissedecek olan şehir İstanbul olarak gözüküyor. Bunun aralıkları bazen şehirlere, yerine, mevkisine göre 30 yılda bir oluyor. Bazen 50-100 yılda bir oluyor. İstanbul'da 250 yılda bir olan, 500 yılda bir olan var. 

Bütün bunların ortalamasına bakıldığı zaman hocalarımızın ortalamasını söylüyorum, 2030 yılına kadar ciddi bir deprem var. Bu yarın sabah da olabilir Allah korusun ama 12, 13, 15 yıl sonra da olabilir.”

Bakan Özhaseki açıklamasının devamında İstanbul'da depreme karşı dayanıksız olan yapılara değinerek şu ifadeleri kullandı:

“1999'dan sonraki yapılar yeni deprem yönetmenliğine göre yapıldığı için biraz daha sağlam gözüküyor. Bu tarihten önce yapılanların hepsi eski yönetmeliğe göre yapıldığı için oradaki hesaplar, statik hesapları, hepsi farklı, daha basit ve deprem güncellemesi olmadan yapıldığı için müthiş bir risk taşıdığını da biliyoruz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ