Barzani Türk askeri ile çatışmak için Fırat'ın doğusunda!

Gündem 17 Aralık 2018 19:40
Videoyu Aç Barzani Türk askeri ile çatışmak için Fırat'ın doğusunda!
A
a

Barzani ve peşmergeleri, Türk askeri ile çatışmak için Fırat'ın doğusunda!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Suriye’nin kuzeyinde, ABD destekli, PKK’nın Suriye kolu YPG’ye operasyon yapılacağını açıklamıştı. Erdoğan bugünkü Konya ziyaretinde operasyon sözlerini tekrar ederken, Irak’ın kuzeyinde dikkat çeken bir görüşme gerçekleşti.

Kuzey Irak Kürt Bölgesel yönetimi Başkanı Mesut Barzani,  bugün, ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Bret McGurk başkanlığındaki, Donald Trump’ın IŞİD’le Mücadele Koalisyon Temsilcisi William Rybak, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman ve Erbil Başkonsolosu Steve Vang heyetiyle Erbil’de görüştü.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre, Suriye’deki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede ABD’li heyet, Suriye’deki siyasi ve güvenlik değişiklikleri, IŞİD’e karşı devam eden savaş ve ülkelerinin Suriye’ye yönelik stratejileri ile ilgili olarak Barzani’yi bilgilendirdi.

Barzani de, Suriye’de Kürtlerin geleceğine ilişkin endişelerini dile getirerek, Suriye’de Kürt halkının sorunlarının nasıl çözüleceğine dair görüşlerini paylaştı.

Görüşmeden ayrıca, Irak ve bölgedeki siyasi gelişmeler, Irak siyasi sürecindeki sorunlar ve yeni hükümet kurma çalışmalarının tamamlanmasına yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.


PEŞMERGE TÜRK ASKERİ İLE ÇATIŞMAK İÇİN FIRAT'IN DOĞUSUNDA!

Türkiye‘nin Fıratın Doğusun‘daki  terörö hedeflerini imha etme sözleri üzerine Peşmerge’nin Rojava’ya geçtiği kaydedildi. “Roj Peşmergeleri” olarak adlandılan ve Irak Kürdistan Bölgesi’nde eğitilip donatılan güçlerin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu eşliğinde geçtiği belirtildi. 
Roj Peşmergeleri’nden bir komutan, ABD ordusu eşliğinde Rojavalı Roj Peşmergeleri’nin geçtiğini kaydetti. Konuya ilişkin henüz resmi ve kesin bir açıklama yok.

Kürdistan Bölgesi’nde Peşmerge Bakanlığı, ABD ve Uluslararası Koalisyon Güçleri tarafından eğitilip donatılan ve tamamı Rojavalı Peşmergelerden oluşan teröristler Fıratın doğusuna geçmiş oldu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ