BBC itiraf etti: Esad'a iftira attık, kimyasal kullanılmadı...

Dünya 15 Şubat 2019 13:30
Videoyu Aç BBC itiraf etti: Esad'a iftira attık, kimyasal kullanılmadı...
A
a

BBC itiraf etti: Esad'a iftira attık, kimyasal kullanılmadı, görüntüleri biz kurguladık...

BBC Suriye yapımcısı Riam Dalati, Suriye’nin Duma kentindeki kimyasal silahla yapıldığı iddia edilen saldırının ardından gösterilen hastane görüntülerinin mizansen olduğunu belirtti.

Dalati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Neredeyse 6 ay süren araştırmalardan sonra Duma Hastanesi'ndeki sahnenin mizansen olduğunu hiçbir şüphe olmadan kanıtlayabilirim. Hastanede ölüm meydana gelmedi" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre, Dalati, "Saldırı oldu, ama Sarin gazı kullanılmadı, ama klorun kullanılıp kullanılmadığını teyit etmek için OPCW'nin raporunu beklememiz gerekiyor. Ama saldırıyla ilgili başka her şey, maksimum etki için düzmeceydi" diye ekledi.

 

Daha önce Batı, Şam'ı Duma ve Doğu Guta'ya kimyasal saldırı düzenlemekle suçlamış ve buna karşılık olarak hava harekatı düzenlemekle tehdit etmişti. Beyaz Miğferler örgütü, "kimyasal" saldırıya delil olarak bir hastanede çekildiği iddia edilen ve doktorların, kimyasal saldırıdan muzdarip çocuklar dahil bazı kişilere yardım etmeye çalıştığını gösteren görüntüler sunmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu iddianın, teröristleri korumak ve olası dış müdahaleyi haklı göstermek amacıyla ortaya atıldığını açıklamıştı.

RUSYA'DAN YANIT
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, BBC’den gelen ve Duma vilayetindeki kimyasal saldırı görüntülerinin sahte olduğu açıklamasının ardından, bu bahaneyle Suriye’de gerçekleştirdikleri füze saldırıları ile ilgili sorumluluklarından kaçmaya çalışacaklarını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Batı'nın, BBC yapımcısı Riam Dalati'nin Duma vilayetindeki kimyasal saldırı görüntülerinin mizansen olduğu açıklamasına nasıl tepki vereceğine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Rusya'nın son yıllarda Batılı ülkelerin bu uydurmaları ile ilgili gerçeklerin su yüzüne çıkacağını belirttiğini hatırlatan Konaşenkov "O zamanlar ‘rejimin kimyasal saldırılarından Suriyelileri korumak için' boğazlarını yırtan, Suriye'ye füze ve hava saldırıları gerçekleştirme izni veren ABD ve Avrupa'daki mevcut birçok üst düzey siyasetçi konuyu unutmaya çalışıyor. Çünkü ahlaki, siyasi ve cezai sorumluluklarından kaçmak istiyorlar" dedi.

Konaşenkov, Moskova'nın Dalati'nin açıklaması gibi cesaretlendirici açıklamalar karşısında şaşırmadığını, ancak sonuçlar konusunda endişeli olduğunu ifade etti.

‘BU MİZANSEN YÜZÜNDEN BATI HERHANGİ BİR ÜLKEYE SALDIRABİLİR HALE GELDİ'

Konaşenkov'a göre, bu mizansenin uluslararası ilişkilerde ciddi olumsuz sonuçları oldu. Washington, Londra ve diğer Batılı ülkelerin Haziran 2018'de yürüttükleri manipülasyonla Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) bir ‘savcılık' fonksiyonu yüklendi. Batı, bu sayede BMGK'nın hiçbir yaptırımı olmadan herhangi bir ülkeye füze saldırı gerçekleştirebilir.

Hayır kurumu olduğunu iddia eden ancak terör örgütleri ile bağlantısı ortaya çıkan Beyaz Miğferler Nisan 2018'de Duma'da kimyasal saldırı gerçekleştirildiğine ilişkin bir video yayınlamıştı. Rusya daha sonra videonun mizansen olduğunu bildirmişti. ABD, Fransa ve İngiltere, gerçek olmayan bu saldırıyı bahane ederek Suriye'ye 100 füze fırlatmıştı. Daha sonra haziran ayında Rusya, Suriye ve İran'ın itirazlarına rağmen, OPCW'ye yapılan oylama sonucunda kimyasal saldırılarda kimin suçlu olduğu hükmünü verme yetkisi tanınmıştı. Bu sayede Batılı ülkelere de sahte kanıtlar üzerinden istedikleri ülkeye saldırma olanağı verilmişti.

Dalati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Neredeyse 6 ay süren araştırmalardan sonra Duma Hastanesi'ndeki sahnenin mizansen olduğunu hiçbir şüphe olmadan kanıtlayabilirim. Hastanede ölüm meydana gelmedi" ifadelerini kullanmıştı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ