Berberoğlu neden tahliye edildi? İşte gizlenen gerçek

Gündem 20 Eylül 2018 22:07
Videoyu Aç Berberoğlu neden tahliye edildi? İşte gizlenen gerçek
A
a

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu neden tahliye edildi? İşte gizlenen gerçek

Yargıtay, CHP İstanbul Milletvekili Berberoğlu’nun milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine hükmetti.

Eski İstanbul Barosu Başkanı Avukat Turgut Kazan, Yargıtay’ın bu kararını değerlendirdi ve dikkat çeken ifadeler kullandı.

İşte Turgut Kazan’ın değerlendirmeleri:

SKANDAL GİZLENİYOR

'Tahliye' haberleriyle 'onama' skandalı gizleniyor. Onama kararı Anayasa'ya aykırıdır, ihlaldir. Zaten onama kararı, milletvekilliğinin düşmesi anlamına gelir. Halbuki yargılamanın olmaması gerekiyordu."

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISINDAN BERBEROĞLU KARARINA TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İstanbul Maltepe Cezaevi'nde tutuklu bulunan Enis Berberoğlu için verilen tahliye kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Muharrem Erkek, şunları söyledi:

"Bu haksız cezanın onanması büyük bir adaletsizlik ve yargının ne kadar ağır baskı altında olduğunu ve yargının ne kadar siyasallaştığını da gösteriyor. İnfazı durdurma kararı çok geç kalmış bir karar. Enis Berberoğlu mazbatasını alır almaz yeniden milletvekili seçildiği anda infazın hatta davanın da durdurulması gerekiyordu. Çünkü dokunulmazlığı olan bir milletvekili hakkında bir dava bir dosya yürütülemez, bir karar verilemez, yargılama yapılamaz ve tutuklama da olamaz. Ama davayı sonuçlandırmış. Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi anladığımız kadarıyla onama kararı vermiş. Davayı durdurmamış, dosyayı durdurmamış sadece infazı durdurmuş. Tek sevindiğimiz nokta, bu akşam ailesiyle birlikte olacağı. Ama başka bir sürü hukuki sakınca arz eden bir kararla karşı karşıyayız."

"HUKUKEN ANAYASA'YA AYKIRI BİR KARAR"

Anayasa'ya aykırı bir karar ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Muharrem Erkek, şöyle konuştu:

"Kesinleşmiş bir ceza nedeni ile bu ceza Meclis'e gönderildiğinde, milletvekilliğini düşürme gibi bir işlem karşı karşıya kalınabilir. O yüzden son derece, hukuken Anayasa'ya aykırı bir kararla karşı karşıyayız. Çünkü yeniden seçilen bir milletvekili hakkında derhal ne dava olursa olsun o davanın durması gerekir. Yeniden dokunulmazlığı kaldırılmadığı sürece bir dosya ile karar veremezsiniz. Ama karar verilmiş anladığımız kadarıyla. Onama kararı son derece yanlış. Dosya ve dava ile ilgili de durdurma kararı verilmeliydi. Kararı gördüğümüz zaman ayrıntılı değerlendirme yapacağız."

KILIÇDAROĞLU'NDAN MESAJ, BİNALİ YILDIRIM'DAN TELEFON

Enis Berberoğlu’nun tahliye olmasının ardından Twitter adresinden mesaj paylaşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Aramıza hoş geldin Enis kardeşim! Adalet uğruna adım adım verdiğimiz mücadeleyi artık birlikte sürdüreceğiz ve haksızlığa uğrayan herkes için adaletin peşinde yürümeye devam edeceğiz...” diye yazdı.

Öte yandan TBMM Başkanı Yıldırım, Enis Berberoğlu'nun eşini aradı, tahliyeden duyduğu memnuniyeti belirtti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ