Bilal den tuhaf açıklama: Avrupa’da liderlik kalibresinde kimse yok

Gündem 17 Ocak 2019 23:09
Videoyu Aç Bilal den tuhaf açıklama: Avrupa’da liderlik kalibresinde kimse yok
A
a

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal den tuhaf açıklama: Avrupa’da liderlik kalibresinde kimse yok

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, “Avrupa’da liderlik kalibresinde kimse yok. Ne İngiltere’de, ne Almanya’da, ne de Fransa’da var. Biz, tarihin böyle bir dönüm noktasında önümüzde güçlü bir liderimiz olduğu için şanslıyız.” dedi.

Erdoğan, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından Kızılcahamam’da düzenlenen Kültür ve Gençlik Politikaları Kurultayı’nın kapanış programına katıldı.

Öğrencilere, spora yönelmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Bilal Erdoğan, ilk ve ortaöğretim düzeyindeki okullaşmanın yüzde 15’ini imam hatiplerin oluşturduğunu belirterek, “Gönül ister ki Türkiye’deki lisanslı sporcunun en az yüzde 15’i imam hatipli olsun. Okçulukla ilgili çalışmalarımız var. Son 5 yılda okçuluk alanında madalyalar artmaya başladı. Bunların amatörce kalmayıp, bir kulüp bünyesinde müsabaka biçiminde sürdürülmesini önemsiyorum.” diye konuştu.Yerlilik ve millilik vurgusu

Erdoğan, AK Parti iktidarıyla birlikte yerlilik ve millilik vurgusunun ön plana çıktığını ileri sürerek, yerlilik ve milliğin, “kazanılan vatan toprağının kaybedilmeden geleceğin inşa edilmesi” olduğunu söyledi.

Bilal, şunları kaydetti:

“15 Temmuz gecesinden önce büyüklerimize sorsaydık, ‘Böyle bir şey olur mu?’ diye, ‘Bu gençlerde nerede o iş’ derlerdi. Ama o gece kodlarımızdaki kahramanlığı dışarı çıkarabildik. Bunu nasıl dışarı çıkarabildiğimizi sorgulamamız gerekli. Türkiye’de bundan önce de darbeler oldu, halkın içine sindiremediği işler yapıldı ama halk sokağa çıkıp yenemedi. 15 Temmuz’da ise bunu dışarı çıkarmamızı sağlayan bir açılım sağladık. Bu açılımın, cesur bir liderin önümüze düşmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.”

BABASINA ÖVGÜLERDE BULUNDU

Erdoğan, son günlerde İngiltere parlamentosunda yaşanan sürece de dikkati çekerek, “Avrupa’da liderlik kalibresinde kimse yok. Ne İngiltere’de, ne Almanya’da, ne de Fransa’da var. Biz, tarihin böyle bir dönüm noktasında önümüzde güçlü bir liderimiz olduğu için şanslıyız.” dedi.

Liderliğin çok iyi tanımlanması gerektiğini belirten Erdoğan şöyle konuştu:

“Liderlik, toplumsal değişimin, statüko varken değil statükonun tehlikede olduğu bu huzursuzluk zamanlarında gerçekleştiğini bilmek ve huzursuzluk zamanlarında soğukkanlılığını kaybetmeden o değişimi yönetebilmektir. 16 yılda yaşadıklarımız budur. 28 Şubat dönemini düşünün. Toplumun inançlı kesimine ciddi zulümlerin yapıldığı ve elitist tabakanın istediği gibi bu toplumu değiştirebileceğini düşündüğü huzursuzluk zamanları…Bu zamanların beklediği liderlik, millete hemen huzur getirip işleri yatıştırmak değil, milleti, o huzursuzluğun yeniden yaşanmayacağı yeni bir statükoya kavuşturmak. Dünya 5’ten büyüktür dediğiniz zaman iddialı bir statükoyu hedef olarak önünüze koyuyorsunuz.”

Kültür kodlarını tanıyıp korumanın, “evrensele kapıların kapanması” anlamına gelmediğini söyleyen Erdoğan, gençlerin kültür coğrafyası dışındaki olayları da bilmeleri ve kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Erdoğan, öğrencilerin özellikle üniversite yıllarında dünyayı gezerek tanımaları gerektiğinin altını çizerek, “Dünyayı çok iyi tanıyacağız çünkü bizim yaradılış kaynaklı vazifemiz sınır tanımıyor. Dünyanın her tarafına ilahi mesajı götürmekle mükellef olan bizler, dünyanın her tarafına açık olmak zorundayız.” diye konuştu.

“BİZLER MÜSLÜMANCA YAŞAMAK ZORUNDAYIZ”

Müslümanların Kur-an’a ve Peygamber’in sünnetine uygun şekilde yaşaması gerektiğini söyleyen Bilal Erdoğan, “Bizler Müslümanca yaşamak zorundayız. Eğer biz Müslüman gibi yaşarsak, o zaman kimseye bir şey anlatmamıza gerek kalmayacak. Zaten Müslümanlar, yaşadıkları yerler, yaşayışları ve mutluluklarıyla gereken mesajı vermiş olacaklar.” diye konuştu.

İmam hatiplilerin, Osmanlı Türkçesini okuyabilmesi gerektiğini ancak bu konu gündeme geldiğinde bazı kesimler tarafından eleştirileceğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Size ‘gerici, yobaz’ diyecekler. Onlara artık verecek cevabımız var. 16 yıl önce biraz daha zorlanabilirdik ama ben şunu söylüyorum; Türkiye’de imam hatiplilere ya da bugün ülkeyi yönetenlere ‘gerici’ diyenler, ortaya ne koydu da ilerici oldu? 1950’lerde yerli uçağımızın, arabamızın üretildiğini ve engellendiğini biliyoruz. İlerici geçinenler siz neredeydiniz? Siz aya çıktınız da, birileri sizin paçanıza mı yapıştı? 16 yıldaki büyüme hızımızı Cumhuriyet tarihi boyunca yaşayabilseydik, bugün biz İtalya’nın da Fransa’nın da önünde olacaktık. Türkiye’nin dünya çapında büyük projeleri yapabiliyor olması ve yerli teknolojide de büyük hamlelere imza atabiliyor olması, bize gerici diyenlere verilecek en büyük cevaptır.”Gençlere sosyal medya ikazı

Erdoğan, gençlerin kendi kültürel kodlarını korumaları için sosyal medya örneğiyle tavsiyelerde bulundu.

Sosyal medya kullanımının yaygınlığına dikkati çeken Erdoğan, “Ne kadar saatinizi sosyal medyada tüketiyor, ne kadar saatinizi gerçek verimli işlerle geçiriyorsunuz? Bu konuda kendinizi hesaba çekin.” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ