Bilim kurulu üyesi çocuğu olan aileleri uyardı

Gündem 24 Nisan 2020 14:07
Videoyu Aç Bilim kurulu üyesi çocuğu olan aileleri uyardı
A
a

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mehmet Ceyhan çocuğu olan aileleri uyardı

“Dünya zamanı süresince salgınlar olmaya devam edecek. Bunun için de etkili yöntem aşılama” diyen Prof. Mehmet Ceyhan, çocukluk çağı aşıları yapılmadığı takdirde Türkiye’de yılda 14 bin 296, dünyada ise 2,5- 3 milyon kişinin ölebileceğine dikkat çekti.

Toplumun aşı ile önlenebilir hastalıklar ve aşılama mevzusundaki farkındalığının artırılması için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafınca belirlenen “Aşı Haftası” kapsamında konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşılamanın önemine dikkat çekti.

Çocukluk çağı aşıları yapılmadığı takdirde Türkiye’de yılda 14 bin 296 şahıs, dünyada ise her yıl 2,5- 3 milyon kişinin ölebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Dünya zamanı süresince salgınlar olmaya devam edecek. Bizim buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bunun için de etkili yöntem aşılama. Salgın şartlarında bile evlatların ve risk grubundaki yetişkinlerin aşılarını dikkatsizlik etmemek gerekiyor” uyarısında bulunmuş oldu.

AŞI TEREDDÜTÜ TEHLİKELİ

Cumhuriyet’te yer edinen habere nazaran “Aşı tereddütünün” tehlikeli neticeleri olabileceğini dile getiren Ceyhan, “Aşı yardımıyla hastalıkların sıklığı azalıyor. Bilhassa bunların içinde bir kısmı pandemi potansiyeli olan, aşı sebebiyle pandemi oluşturmayan hastalıklar var. Mesela aşısı olduğundan önemsiz görünen difteri, boğmaca, kızamık, kabakulak, menenjit ve hepatit şeklinde hastalıklar, Kovid-19’dan bile daha tehlikeli ve ölümcül. Bugün birisi çıksa ‘ben bu aşılara inanmıyorum, yaptırmıyorum’ dese bu tabi birkaç yıl meydana getirilen aşının etkisiyle ansızın salgın haline gelmeyebilir, hastalık yavaş yavaş artar, sonrasında tüm dünyada eğilim olursa tüm dünyayı sarıyor ve pandemi ile karşı karşıya kalırız. Sonrasında aşı ile yeniden önlemeye çalışırız” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ