Binali Yıldırım'a çok ağır suçlama..Anketler soruldu

Gündem 26 Ocak 2019 16:18
Videoyu Aç Binali Yıldırım'a çok ağır suçlama..Anketler soruldu
A
a

AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'a çok ağır suçlama..Anketler soruldu

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve AKP İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın yerel seçim aday belirleme sürecinde, AKP adaylarının Ankara ziyaretlerindeki konaklama masraflarını Meclis’e ödettiğini iddia etti.

Ceylan, TBMM’nin altı farklı lokantasında görevli yaklaşık yüz elli aşçı ve garsona Ankara’da bulunan 9 ünlü otelle “hizmet içi eğitim” adı altında mesai yaptırıldığını ileri sürerek, “Bize ulaşan iddialara göre, “hizmet içi eğitim” adı altında otellere TBMM’den ödeme yapılmış, üstüne personel görevlendirilmiş karşılığında da AKP için otellerden ücretsiz konaklama hizmeti alınmış” diye konuştu.

CHP’li Özgür Ceylan konuyla ilgili, TBMM Başkanı ve İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“30 YILLIK MECLİS PERSONELİNE PROTOKOL EĞİTİMİ VERMEK NEREDEN ÇIKTI”

CHP’li Ceylan, önergesinde TBMM Destek Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde ikisi milletvekillerinin özel kullanımına sunulmuş, toplam altı restoranda hizmet verildiğini ve bu restoranlarda 150 civarında aşçı ve garsonun görev yaptığını söyledi.

Ceylan, Meclisin kadrolu personeli olan garson ve aşçıların birçoğunun Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ile ilgili ön lisans ve lisans bölümlerinden mezun olduklarını belirterek, “Bu personelin tamamının protokol servisi verme konusunda eğitimli ya da mesleki tecrübeye sahip olduğu aşikârdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin en seçkin kurumunda görev yapan bu insanların bazıları 30 yılı aşkın süredir Başbakanlardan Bakanlara, yabancı misyon temsilcilerinden milletvekillerine hizmet vermektedir. Gidip otellerde protokol eğitimi aldırmanın amacı nedir diye kafamızda soru işareti oluştu. Bu insanlara protokol eğitim vermek nerden çıktı?” diye sordu.
Ceylan, TBMM başkanlığının, personelin HiltonSA Otel, Sheraton Ankara Hotel & Convention Center, Mövenpick Hotel, The Green Park, Anadolu Hotel, Grand Ankara Hotel, Divan Çukurhan Otel, Ataköşk Hotel ve Bilkent Otel’de görevlendirildiğini söyledi. Ceylan konuyla ilgili olarak Meclis Başkanı Yıldırım’a verdiği önergede “Tamamı ‘Protokol Servis’ eğitimi alan TBMM personeli yukarda adı geçen otellerde ‘Hizmet İçi Eğitim’ adı altında görevlendirildikleri doğru mudur? Eğer doğru ise gerekçesi nedir?” diye sordu.

“KONAKLAMA HİZMETİ ALINMIŞ MIDIR”

CHP’li Ceylan, verdiği önergede “Hizmet İçi Eğitim alımı ile ilgili sözleşme imzalanmış mıdır? İmzalanmış ise sözleşme kaç kişiyi kapsamakta, kişi başı eğitim ücreti ne kadar olarak belirlenmiş ve toplam proje maliyeti nedir?” diye sorarak, TBMM’nin otellere bu projeyle ilgili olarak ödeme yaptığı yönünde iddiaların olduğunu söyledi.  
Ceylan, kendisine ulaşan iddiaların, oteller ile yapılan sözleşmenin ve personel eğitimin karşılığında ücretsiz konaklama hizmeti alındığı şeklinde olunduğu belirterek, önergede şöyle dedi:

“Bu ödemeler karşılığında adı geçen otellerden, ‘Hizmet İçi Eğitim’ alımı dışında her hangi bir hizmet alımı gerçekleşmiş midir? Gerçekleşmiş ise bu hizmet alımları arasında ‘Konaklama Hizmeti’ alımı var mıdır?” diye sordu.

Ceylan, böylesi bir projenin amacını merak ettiklerini ifade ederek, “Sayın Binali Yıldırım, ‘AKP’lilerin konaklama giderlerini TBMM Bütçesinden bu projelerle mi sağlandı?’ sorusu geliyor insanın aklına ve bu yönde iddialar da bize ulaştı” şeklinde konuştu.

Meclis Başkanı Binali Yıldırım’a konu ile ilgili olarak verdiği önergede “Bu ödemeler karışlığında TBMM tarafından bahse konu otellerden ücretsiz konaklama hizmeti alınmış mıdır? Alındı ise bu hizmetten kimler yararlanmıştır?” diye sorarak, “Anayasa’nın açık hükmüne karşın istifa etmemekte ısrar eden Sayın Yıldırım, umarım Gazi Meclis’in manevi şahsiyetine zarar verecek bir protokole imza atmamıştır. Bu iddia gerçek ise, Meclis seçim adaletine gölge düşüren bir tavırdır” dedi.


ANKETLER SORULDU

TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, kendisine yöneltilen anket sorusunu "Daha yolun çok başındayız. Biz İstanbulluların teveccühünü kazanacağımıza inanıyoruz. Gerçek anket sonucu sandıkta çıkacak" diye yanıtladı.

Yıldırım, gazeteci Murat Çelik'e konuştu. 

CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü isimli programda Çelik, Yıldırım'a yönelttiği bazı soruları ve karşılığında aldığı yanıtları şöyle aktardı:

Rakibiniz Ekrem İmamoğlu'na karşı sizin en büyük avantajınız nedir?

İstanbul seçimini kişisel mesele olarak görmüyorum. Biz 25 yılda İstanbul'u çöp dağlarından dünya metropolü haline getirdik. İstanbullulardan 2023'ün İstanbul'u için yeni bir yetki istiyoruz. Bizimki bir bayrak yarışı. Ben bakanlık da yaptım. Başbakanlık da, Meclis Başkanlığı da…

Bulunduğum her konumda İstanbul'a yönelik icraatlarımıza katkı verdim. Avrasya Tüneli'nde de vardım. Marmaray'da da, Üçüncü Köprü'de de, Yeni Havalimanı'nda da… Bunlar bir siyasi hareketin vizyon projeleri. Şimdi de Belediye Başkanı olarak gençliğimi yaşadığım, ailemi kurduğum İstanbulumuza bu vizyon doğrultusunda hizmet etmeyi istiyorum.

Aynı şekilde, kendisinin size karşı avantajı nedir?

İstanbul'u yönetmek, vizyon ve tecrübe ister. Bunların hepsi bizde var evvel Allah. Biz kendi işimize bakıyoruz.

İmamoğlu'nun, "Arap turist tabii ki gelsin ama İstanbul Araplaştı ve bu yanlış" şeklindeki sözleri hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim? 

İstanbul, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgenin mozaiğidir. Her dilden, milletten insan burada. Burası 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir şehir. İstanbul sadece Ortadoğu için değil, dünya için de bir çekim merkezi. İtalyan da burada, Japon da, Amerikalı da… Bizim ülkemiz 4 mevsimi birarada yaşayan turizm cenneti. Geçen yıl 12.5 milyon turist geldi İstanbul'a. Türkiye'ye gelen toplam turistin 3'te biri neredeyse.

İstanbul seçim sonucu yüzde kaça, yüzde kaç olacak? Anketlerdeki oranlar nedir, sizin tahminiz nedir?

Daha yolun çok başındayız. Biz İstanbulluların teveccühünü kazanacağımıza inanıyoruz. Gerçek anket sonucu sandıkta çıkacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ