Binlerce kişi Erdoğan’a hakaretten tutuklanırken Atatürk’e hakaret şikayetine ne kadar ceza verildi

Gündem 12 Mayıs 2018 16:58
Videoyu Aç Binlerce kişi Erdoğan’a hakaretten tutuklanırken Atatürk’e hakaret şikayetine ne kadar ceza verildi
A
a

Binlerce kişi Tayyip Erdoğan’a hakaretten tutuklanırken Atatürk’e hakaret şikayetine ne kadar ceza verildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği yazılı soru önergesinde, “Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK), son 5 yıl içinde 'Cumhuriyet Değerleri' ve 'Atatürk'e Hakaret' konusunda kaç şikâyet başvurusu yapılmıştır? Aynı şikâyetler üzerinden kaç yayın kuruluşuna ne kadar ceza verilmiştir?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

Ömer Fethi Gürer’in Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği soru önergesine Başbakan Yardımcısı Fikri Işık yanıt verdi. Başbakan Yardımcısı Işık, "Cumhuriyet Değerleri ve Atatürk'e Hakaret" konusunda son 5 yıl içerisinde RTÜK’e ulaşan vatandaş bildirimi sayısının 11 bin 43 olduğunu açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Son 5 yıl içerisinde yayınlarında Atatürk hakkında hakaret, eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadelere yer vermeleri nedeniyle TV Net logolu medya hizmet sağlayıcıya idari para cezası ve 5 kez program durdurma, Akit TV logolu medya hizmet sağlayıcıya idari para cezası, Kanal A logolu medya hizmet sağlayıcıya 1 kez uyarı ve 2 de idari para cezası müeyyidesi uygulanmıştır” açıklamasında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda Cumhuriyet değerleri ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik olarak, TV kanallarında, sosyal medyada ve bazı basın yayın kuruluşlarında, düşüncesizce ifadeler kullanıldığını belirterek, “Bu durum, RTÜK’e yapılan şikâyet sayısındaki yoğunlukla da sabit görünüyor. Bu kadar yoğun şikâyete rağmen, Son 5 yıl içinde sadece 3 TV kanalına çeşitli cezaların verilmiş olması ise düşündürücü geliyor” dedi. Ömer Fethi Gürer, cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasının önemine de değindi.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaretlerden dolayı binlerce kişi hakkında adli işlem yapılırken, Atatürk’e yönelik hakaret şikayetlerinde sadece 3 TV kanalına çeşitli cezalar verilmesi dikkat çekti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ