Bir ilk: AKP'li vekil Erdoğan'ı ve Ülkücüleri hedef aldı!

Gündem 11 Mart 2019 14:34
Videoyu Aç Bir ilk: AKP'li vekil Erdoğan'ı ve Ülkücüleri hedef aldı!
A
a

Bir ilk: AKP'li vekil 'Ezan tartışması' üzerinden Erdoğan'ı ve Ülkücüleri hedef aldı!

Taksim'deki 8 Mart yürüyüşünde polis barikatı ve biber gazlı müdahale; protestonun, 'ezan ıslıklandı, ezana saygısızlık' olarak lanse edilmesi tepkilere neden oldu.
Feminist Gece Yürüyüşü’nden “Kimse çarpıtmasın, isyanımız 8 Mart’ı engellemek isteyenlere” açıklaması gelirken, AKP Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu “Ezanın ıslıklandığı olasılığı ne kadar rahatsız ediciyse, ‘ezana uzanan eller kırılsın’ sloganıyla şiddet dili kullananlar çok daha ürkütücü” ifadelerini kullandı.
AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Taksim’de yapılan yürüyüş sırasında, polis barikatını ve gazlı-plastik mermili saldırıyı protesto edenleri “Ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Bunların tek ittifakı ezan bayrak düşmanlığıdır” şeklinde suçlaması yöneltmişti. 

Bu açıklamanın ardından dün akşam saatlerinde “Ezana uzanan eller kırılsın” sloganıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapan ve ara sokaklara giren Ülkü Ocakları mensupları daha sonra Tarlabaşı’ndaki HDP İl Binası’na yöneldi. Bu sırada polis, grubun yürüyüşüne izin vermedi.

HDP İl Yönetimi, seçim öncesi kutuplaştırıcı bir dille provokasyon yaratılmak istendiğine dikkat çekerek, ‘ezan yürüyüşü’ bahanesiyle il binalarına saldırılmak istendiğini belirtti.

YENEROĞLU: BİRAZ SÜKUNET
Gazete Duvar’da yer alan habere göre, bu gelişmenin ardından Twitter hesabından açıklama yapan AKP Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu, “Ezanın ıslıklandığı olasılığı ne kadar rahatsız ediciyse, ‘ezana uzanan eller kırılsın’ sloganıyla şiddet dili kullananlar çok daha ürkütücü. Ezanın bu şekilde korunmaya, hele insanları incitmeye ve kaba kuvvetle korkutmaya ihtiyacı yok. Biraz sükûnet ve sağduyu lütfen” çağrısı yaptı.

Erdoğan’ın teyzesinin oğlu ‘SuperHaber’ adlı internet sitesinin kurucusu Cengiz Er ise “Taksim’de ezanın ıslıklanması iddiaları üzerinden yeni bir gerilim pompalamaya çalışanlar var. Dikkatli olalım…” açıklaması yaptı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ