Biri ''eyy'' mi dedi? : Türkiye ile ticaretimiz oldukça iyi gidiyor

Gündem 14 Aralık 2017 14:22
Videoyu Aç Biri ''eyy'' mi dedi? : Türkiye ile ticaretimiz oldukça iyi gidiyor
A
a

İsrail: Türkiye ile ticaretimiz oldukça iyi gidiyor

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı İsrael Katz, İsrail ve Suudi Arabistan arasında ilişkilerin geliştirilmesi çağırısında bulunurken, İsrail-Körfez demiryolu hattının kurulması çağırısında da bulundu.

Bakan Katz'a göre, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki Demiryolu hattının, İsrail Beyt Shaan'da bulunan Şeyh Hüsseyin köprüsü ve İsrail Ürdün Sınırı üzerinden geçebileceğini ve bu sayede de gerek İsrail, gerekse ürdün ticari ilişkilerinin Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile gelişebileceğini ifade etti.
"GAZZE DIŞ DÜNYAYA BAĞLANMIŞ OLACAKTIR"

"Bu vesile ile aslında hiç de rüya olmayan Hicaz Ternyoluna atıfta bulunmak istiyorum" diyen Katz, Osmanlı'nın tesis etmiş olduğu Şam-Hayfa ve Medine hattının tekrar hayata geçirilebileceğini belirtti.

Katz, Gazze karşısında kurulması olası olan bir ada ile Gazze'nin insani yardım sorunlarının giderilebileceğini ifade etti. Katz, "Bu şekilde Gazze dış dünyaya bağlanmış olacaktır" dedi.

Bakan İsrael Katz, ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasından sonra Erdoğan'ın "Düşmandost" (Frenemy) rolü oynadığının altını çizerek, "Bize oldukça fazla saldırıyor. Biz de haliyle cevap veriyoruz. Unutmamak gerekir ki, Türkiye'nin Körfez ülkelerine yaptığı ihracatın %25'i Hayfa limanı üzerinden gerçekleştirilmektedir" dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET, SADECE ARTIŞ GÖSTERMEKTE...

Erdoğan'ın kendisini Müslüman Kardeşler örgütünün doğal lideri olarak görmekte olduğunu ve bu konumu itibarıyla da sürekli İsrail'e saldırmak zorunda hissetmekte olduğunu ifade eden Katz, ''-Aslında sadece kendisi için konuşmaktadır(Erdoğan için)- Türk Hava Yolları, İsrail'de faaliyet gösteren en geniş uluslararası havayoludur. Dış Ticaret hacmi de iki ülke arasında, özellikle Mavi Marmara'dan sonra sadece artış göstermektedir" dedi.

Trump, Kudüs'ten söz ederken "Birleşik Kudüs" ifadesini kullanmazken, Kudüs sınırlarından da söz etmedi. Katz, gelecekte bu durumun tartışılabileceğini belirtti.

Katz, Suudi Arabistan'ın, İsrail ile Arap dünyası arasındaki ilişkileri düzeltebileceğini belirtirken, yapılacak anlaşmaların Suudi Arabistan veliaht prensi Mohammed Bin Salman'ın İsrail'i ziyareti ya da Salman'ın İsrail Başbakanı Netanyahu'yu, Riyad'a davetiyle mümkün olabileceğini ifade etti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR