BOP Eşbaşkanı duymasın! İnce ve Kılıçdaroğlu'ndan Suriye, İran açılımı

Gündem 27 Mayıs 2018 17:54
Videoyu Aç BOP Eşbaşkanı duymasın! İnce ve Kılıçdaroğlu'ndan Suriye, İran açılımı
A
a

BOP Eşbaşkanı duymasın! Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Suriye, İran açılımı...

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, DW Türkçe için gazeteci Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı.

İnce iç siyasetten dış politikaya, ekonomiden yargıya birçok konuya değinilen röportajda, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Suriye lideri Beşar Esad ile de görüşebileceğini ve Şam'a büyükelçi göndereceğini belirtti.

İnce, "Esad'la görüşür müsünüz?" sorusuna "Neden görüşmeyeyim? 'Ben küstüm sana'. Böyle bir şey olmaz. Dört milyon Suriyeli Türkiye'de olacak. Ama Şam'da Türk büyükelçi olmayacak. Böyle bir kafa olabilir mi? Ne yapacağız? Biz burada bakacağız onlara, muhatap olmayacak. Bu doğru değil ki. Görüşmeyeceğim kimse yok" yanıtını verdi. İnce, "Biz yeniden 'Yurtta barış, dünyada barış' diyeceğiz. Yani Suriye ile de ABD ile de Almanya ile de barışmalıyız" ifadesini kullandı.

'ABD ASKERLERİ NOEL TATİLİNİ ABD'DE GEÇİRİR'

İnce, "'ABD, Fethullah Gülen'i benim cumhurbaşkanlığım dönemimde iade etmezse İncirlik'i kapatırım' dediniz. Kapatır mısınız?" sorusuna ise "'Kapatırım' demedim. Amerikan askerleri Noel tatilini Amerika'da geçirirler' dedim. O da onların haklarıdır zaten" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2001 yılında AK Parti'yi kurarken birisiyle birlikte 'icazet almak için' Fethullah Gülen'i ziyaret ettiğini öne süren İnce, "Partiyi kurarken ziyarete gitti mi? Cevap vermiyor hiç buna. Ben biliyorum kiminle gittiğini. Cumhurbaşkanı olduğumda söyleyeceğim" dedi.
Bahsettiği kişiye 'zarar gelmemesi' için şu an itibarıyla adını açıklamayacağını belirten İnce, cumhurbaşkanı olduğunda bu ismi kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

'AVRUPA BİRLİĞİ HEDEFİMİZ, AYAKÜSTÜ DIŞ POLİTİKA KONUŞMAYACAĞIZ'

Seçildiği takdirde 'yüzünü Batı'ya dönen' bir cumhurbaşkanı olacağını ifade eden İnce, "Avrupa Birliği hedefimiz. Yani ayaküstü dış politika konuşmayacağız. Medyatik, radikal açıklamalarda bulunmayacağız. Ülkemizin ulusal güvenlik çıkarlarıyla ekonomik çıkarlarını örtüştürerek dış politika yapacağız" diye konuştu.

Çalkantılı bir dönemden geçen Ankara-Berlin ilişkilerine dair de değerlendirmede bulunan CHP'li aday, "Meydanlarda 'Ey Merkel, ey Almanya' diye kavga etmenin hiçbir anlamı yoktur. Uzlaşabiliriz" dedi.
Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde doları düşüreceğine dair vaadini yineleyen İnce, bunu nasıl gerçekleştireceğini ise şu sözlerle anlattı:

"Yabancı para güvenli limanı sever. Liman güvenliyse para gelir, dolar da düşer zaten. Yani bir Merkez Bankası Başkanı'nı CHP Genel Merkezi'ne çağırmayacağım. İşin ehli insanları iş başına getireceğiz, liyakatlı insanlar olacak. İdeolojik saplantılarımız olmayacak, şeffaflık olacak, yolsuzluk olmayacak. İsraf ekonomisinden vazgeçeceğiz, insaf ekonomisine geçeceğiz. Ve yatırımcı gelecek, bize güvenecek zaten."
KEMAL KILIÇDAROĞLU ESKİŞEHİR'DE KONUŞTU!

Kılıçdaroğlu, Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatını kuracaklarını belirterek, Türkiye, İran, Suriye, Irak, dört devletin bir araya geleceğini söyledi. Teşkilatın kısa adının OBİT olacağına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şu görüşlere yer verdi:

“OBİT ne yapacak? Diyecek ki, ‘Kardeşim niye kavga ediyoruz biz.’ Bu saydığım dört devlet aynı zamanda akraba devletler. Egemen güçler bölge gelişmesin diye bölge üzerine hakimiyet kurmak istiyorlar. Biz ne diyoruz? ‘Egemen güçleri bir tarafa bırakalım. Bu dört devletin ortak aklı yok mu? Niye Arap dünyasında, Müslüman dünyasında kan akıyor? Niye biz bir araya gelemiyoruz? Onu biz bir araya getiririz, başka kimse getiremez. Suriye’nin de İran’ın da Irak’ın da en büyük ekonomik gücü olarak bu bölgede yıldızımız parlar. Emin olun Türkiye dolara boğulur. Kavgayı değil, barışı öncelediğiniz zaman bütün bunların hepsini yaparsınız. Bu politikanın aslında ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Savaş meydanlarında bütün hayatı geçmiş. Aynı zamanda kendisi bir Osmanlı paşasıdır. Ama şu gerçeği görüyor. Savaşın insanlığa getireceği hiçbir
şey yok. Ama barış her şeyi getirebilir. ‘Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir’ demiştir. Kendi vatanınızı, milletinizi, namusunuzu koruma sürecinde savaş vardır. Yoksa savaşa gerek yoktur. 5 yıl içinde Türkiye’nin bütün bu sorunları aşılabilir. Aynı şekilde sadece bu sorunu değil, toplumsal barışı da sağlayabiliriz. İyi niyetle, samimiyetle ve sorunu çözme kararlılığıyla yola çıktığınız zaman çözemeyeceğiniz hiçbir sorun yoktur. Bütün mesele iyi niyet, samimiyet ve kararlılıktır. ‘Ben bu sorunu çözeceğim arkadaş’ demenizdir. OBİT’i kurduğumuz zaman kim karlı çıkacak? Türkiye, Irak, İran, Suriye karlı çıkacak. Balkanlar da karlı çıkacak.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ