Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na skandal soru: FETÖ için mi yürüyor?

CHP 23 Haziran 2017 14:22
Videoyu Aç Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na skandal soru: FETÖ için mi yürüyor?
A
a

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katıldığı televizyon programında Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Bozdağ, Kılıçdaroğlu için "FETÖ için yürüyüp yürümediğini açıklasın" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP'nin "Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına talimat gönderdiği" iddialarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu'nun, "Ben ispat edemezsen namuslu ve şerefli bir adamım görevden ayrılırım." sözlerini hatırlattı.

Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinden gönderilen yazının konusunun suç duyurusu olduğunu söyledi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının konuya ilişkin soruşturma başlattığını anlatan Bozdağ, "Savcılık kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veriyor. Bu ne biçim talimat ki Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyor, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bu talimata aykırı hareket ediyor, kovuşturmaya yer olmadığına karar veriyor. Kılıçdaroğlu'nun yaptığı büyük bir çarpıtmadır, milleti aldatmadır." ifadesini kullandı.

Önceki cumhurbaşkanları döneminde de yazılan yazıların formatının aynı olduğunu aktaran Bozdağ, suç duyurusunda bulunulduktan sonra sonucundan da bilgi talep edildiğine dikkati çekti.

İSTİFA ÇAĞRISI 

Devletin gönderdiği yazılarda sonucundan bilgi talep edilmesinin devletin işleyişinde rutin bir uygulama olduğunu söyleyen Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Yardımcılığının yaptığı suç duyurusu ile vatandaşların yaptığı suç duyurusu arasında bir fark olmadığını belirtti.

"Belgeyi gösteren, Kemal beyle birlikte açıklayan Bülent Tezcan bey hukukçu. Nasıl böyle bir hataya düşüyor?" sorusu üzerine Bozdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu böyle hukukçulara danıştığı için altından kalkamayacağı laflar ediyor. Sonra da altında kalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun iddialarını ispat edemediğini dile getirdi. İstifa çağrısı yaptı. 

"Ben istifa çağrısı yapıyorum. Çünkü Kemal beyin söylediği kendini bağladı. İddiasını doğrulamak için ortaya koyduğu belge de kendisini tekzip eden belge. Bu bir talimat değil. Burada bir suç duyurusu yapılıyor. 'Sonucundan bilgi ver' diyor, işte 'talimat veriyor' diyorlar. Yasalar böyle bir suç işleyenle ilgili neyi emrediyorsa usul kuralları onu yap, şu kararı ver bu kararı ver demiyor. Ne yapmış savcılık, yasanın emrettiği şikayeti, ihbarı işleme koymuş. Ondan sonra da gereğini yapmış. Arkasından da savcılık bununla ilgili takipsizlik kararı veriyor. İnceliyor, soruşturuyor, her şeyi yapıyor, şüpheli hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar veriyor. Talimat vermiş olsa böyle bir karar çıkar mı? Bu rutin bir iştir. Vatandaşlarımız ihbarda bulunuyor, şikayette bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin de cumhurbaşkanlarıyla ilgili bir suç olduğu zaman ihbarda bulunmak onların yapması gereken asli görevlerden bir tanesi."

15 Temmuz'a ilişkin Kılıçdaroğlu'un sözylemlerine de tepki gösteren Bozdağ şöyle devam etti: 

"Ben şimdi soruyorum, Sayın Kılıçdaroğlu bu yürüyüşü gerçekten Berberoğlu için mi yapıyor, yoksa başka hesapları da var mı? Onu açıklaması lazım. FETÖ için yapıp yapmadığını, 'FETÖ'cülere ümit olsun' diye yapıp yapmadığını da açıklaması lazım. Şimdi baktığınızda burada herkesin gözü önünde olan şey. Ya öngörüsüzlükten ya cehaletten yapıyorlar. Yani bu kadar etkin ve yetkin görevlerde olan, bunca siyasal birikim, tecrübe sahibi olan insanlar için bunu söylemek doğru olabilir mi? Olmaz. Ama buradan çok net bir şekilde gözüküyor ki bu terör örgütünün projeleri AK Parti'ye zarar verebilir, hükümete buradan bir darbe indirebiliriz diye alıp onları kullanıyor. Zehirli ağacın meyvesi de zehirli olur. O terör örgütlerinin ortaya attığı iftiralara siyasetin kendi kendine karşı durması ve onları kullanmaması lazım. Onlara karşı durması lazım ama şimdi durmuyor."

 

1000
icon
Erdem 25 Haziran 2017 10:42

Ulan nasıl bır bakan adalet bakanıymıs.dune kadar mıllete karşı fetoyu savunan bugün çıkmış mıllete fetocu dıye ıftıralar atıyor bunlar neyın kafasını yasıyor...insanlar gerı zakalımı yoksa oylemı zannedıyorlar

0 0 Cevap Yaz
Yusuf 25 Haziran 2017 10:04

Liderini 5 pareye satandan bakan olmaz yari tayyipide tezgaha koyarsin

0 1 Cevap Yaz
Hud Altas 24 Haziran 2017 00:45

HE YA FETO ICIN YURUYOR...NE KADAR SEYTAN INSANLARSINIZ. OLAN BITENI TERS CEVIRIP OBUR TARAFA ATMA OLASALIGINIZ VAR. USTA HIRSIS EV SAHIBINI MESELESI... SAYIN FETHULLA EFENDI DIYE AGLIYARAK, AGZINDAN SALYALAR AKARAK ANLATAN KIMDI LAN ZUBUK...

0 0 Cevap Yaz
Alpay Çığman 23 Haziran 2017 17:59

Neden yürüdüğünü sen bilmiyormusun geri zekalı ! Adı zaten Adalet yürüyüş ü? Ama bu sözü etmen normal sen ve senin gibiler için.

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

Hangi siyasiyi Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU