Brunson ilk açıklamasında Camiye hakaret etti!

Gündem 16 Ekim 2018 16:17
Videoyu Aç Brunson ilk açıklamasında Camiye hakaret etti!
A
a

Papaz Brunson hapishane günlerini anlattı... “Camide yaşamak gibiydi”

12 Ekim'de İzmir'de görülen duruşmayla serbest bırakılan ve ardından ülkesine dönen ABD'li Pastör Andrew Brunson, ABC televizyon kanalına Türkiye'de tutuklu kaldığı süreci anlattı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Türkiye'de geçirdiği yıllar boyunca herhangi siyasi faaliyette bulunmadığını ifade eden Brunson, "Türkiye'ye gitmemizin nedeni insanlara İsa Peygamberi anlatmaktı" diye konuştu.

“AKLİ DENGEMİ ANCAK SAATLERCE DUA EDEREK KORUYABİLİYORDUM”

2016'da tutuklandıktan sonra günlerce hücre hapsinde tutulduğunu ifade eden Brunson, "Hapishanede tutulmak başlı başına zor bir durum. Başlangıçta günlerce hücre hapsinde tek başıma tutuldum. O günler çok zordu. O günlerde akli dengemi ancak saatlerce dua ederek koruyabiliyordum" dedi.

“CAMİDE YAŞAMAK GİBİYDİ”

Daha sonra 8 kişilik bir koğuşta 20 kişiyle birlikte kaldığını anlatan Brunson, koğuştaki diğer tutuklular için "Büyük kısmı Gülen hareketinin üyesi olmakla suçlanıyordu. Koğuş hayatı bir anlamda camide yaşamak gibiydi" diyerek Camiyi hapishaneye benzeterek skandala imza attı.
Brunson, koğuşta geçirdiği aylar için ise dil farkı, kültür farkı ve din farkı nedeniyle kendisini çok izole hissettiğini söyledi.

TÜM BAŞKANLAR İÇİN DUA EDİYORUZ”

Programda Brunson'a ABD'ye geri döndükten sonra ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi de soruldu.

Sunucu George Stephanopoulos'un "Oval ofiste Başkan için dua ederken aklınızdan neler geçiyordu?" sorusuna Brunson "Öncelikle ben ve eşim tüm başkanlar için dua ediyoruz, sadece daha önce bunu Oval ofiste yapma şansını bulamamıştık. Oval ofise girmeden önce eşimle birlikte dua ettik ve fırsatım olursa ona güç vermesi için Başkan'ın yanında da dua edeceğimi söyledim. Başkan'ın, her başkan gibi, duaya çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz ve bu yüzden bize bu fırsatı vermesini istedik." dedi.

"DAHA ÖNCE POLİSLE HİÇ SORUN YAŞAMAMIŞTIK"

Stephanopoulos, Brunson'a "Türkiye'de 20 yıl kaldınız ve 2016'da tutuklandınız. Bunların olabileceğini hissetmiş miydiniz?" diye de sordu.

Brunson "Açıkçası şoke oldum. Büyük oğlumuzun doğum gününde gözaltına alındık ve bu sınır dışı edilmemiz içindi. Daha sonra bize ‘ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğumuz için’ tutuklandığımız söylendi. Kısa bir süre sonra bunun olağan olmadığını anladık. Konsolosluk yetkililerini görmemize izin verilmedi. 13 gün boyunca dışarıdan kimseyle görüşmemize izin verilmedi. Bu süre uzadıkça uzadı. Gerçekten şoke olduk çünkü 23 yılımızı Türkiye'deki insanlara İsa Peygamberi anlatarak geçirdik ve bunu gayet şeffaf şekilde yapıyorduk, polisle hiç sorun yaşamamıştık." cevabını verdi.

Pastör Andrew Brunson 2016 yılında “terör örgütü adına suç işlemek ve casusluk” iddialarıyla tutuklanmış ve cezaevine konmuştu. Brunson'un tutukluluğu bu yıl Temmuz ayında ev hapsine çevrilmiş, 12 Ekim'deki duruşmada ise ABD'li Pastör serbest bırakılmıştı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ