Bu iş bitti beyler! Daha fazla zorlamayın..İşte son durum

Gündem 16 Nisan 2019 13:18
Videoyu Aç Bu iş bitti beyler! Daha fazla zorlamayın..İşte son durum
A
a

Bu iş bitti beyler! Daha fazla zorlamayın, ülkeyi germeyin, yenilgiyi kabullenin..İşte son durum

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 16 gün geçti.

Türkiye, yıllar boyunca tartışacağı bir seçimi geride bıraktı.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki yarış, artık son viraja girdi.

İstanbul'daki oylar büyük oranda sayıldı. Geriye sadece Maltepe'deki 112 sandık kaldı.

ARADAKİ OY FARKI

Ekrem İmamoğlu, 13 bin 885 oy ile Binali Yıldırım'ın önünde yarışı sürdürüyor.

Sayımın tamamlanmasıyla birlikte Ekrem İmamoğlu'nun, mazbatayı alması bekleniyor.

25 YIL SONRA...

Ekrem İmamoğlu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması durumunda 25 yılın ardından mega kentte, CHP belediyeciliği başlayacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin Maltepe'deki yeniden sayımla ilgili yaptığı itirazı kabul ederek “İlçe seçim kurullarınca sayım ivedilikle tamamlanmalı” kararını iletti. YSK, İlçe Seçim Kurulu'na sayım için yeni terminal kurma yetkisi de verdi. Saat 11.00 itibariyle 112 sandığın kaldığı Maltepe'de AKP ve MHP yeni terminallerin kurulmasına itiraz etti. YSK, AKP ve MHP'nin talebini kabul etmedi.

Saat 11.00 itibariyle 112 sandığın kaldığı Maltepe'de sayım yapılan terminal sayısı 2'den 6'ya çıkarıldı.

YARKADAŞ: MHP İLE AKP'NİN SAYIMLARI BİTİRMEK İSTEMEDİĞİNİ GÖSTERİYOR

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından Maltepe'deki son durumu aktardı. Yarkadaş, Maltepe'de AKP ve MHP'nin yeni sayım terminali istemediğini belirtti. Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:

"Maltepe'de sayımı yapılacak 112 sandık kaldı. AKP ve MHP yeni terminallerin kurulmasına itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu, konuyu YSK'ya aktarıp ne yapması gerektiğini sordu. BU BELGE, MHP ile AKP'nin sayımları bitirmek istemediğini gösteriyor. Yeni sayım terminali istemiyorlar.

Maltepe'deki sayım saat 09.20'de başladı. Şu an itibariyle 119 sandık kaldı. AKP ve MHP dün geceki toplantıda yeni terminallerin kurulmasına itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu, konuyu YSK'ya aktarıp ne yapması gerektiğini sordu. Sayım iki terminalle devam ederse cumartesi günü biter."

YSK, AKP ve MHP'nin yeni terminallerin kurulmasına itirazını değerlendirdi. YSK, iki partinin talebini kabul etmedi. Böylece sayım yapılan terminal sayısı 2'den 6'ya çıktı.

Yarkadaş, YSK'nın kararıyla ilgili şunları söyledi:

"İşte Maltepe İlçe Seçim Kurulu'nun YSK'nın talimatı üzerine aldığı kararın belgesi: 'Kurul sayısı toplamda 6 olacak... Siyasi parti temsilcileri davetimize rağmen sayıma katılmazsa bile sayımı yapıp tamamlayacağız.' Maltepe'de an itibariyle sayılması gereken 104 sandık kaldı..."

NE OLMUŞTU?

YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırmıştı. 1089 sandıktan, 158'inin sayımının devam edilmesine karar verilmişti.

“İVEDİLİKLE SAYILSIN”

YSK’nin kararı sonrası Maltepe 1 ve 2 Nolu seçim kurulu, iki konuda görüş sordu. Maltepe seçim kurulları “Terminal kurulması ve sayım işlemlerinin hızlandırılmasında tek başına ilçe seçim kurulu yetkili midir”, “Sayım işlemleri terminaller vasıtasıyla yapılabilir mi” sorularını sordu. YSK ise daha önceki kararları hatırlatarak “ilçe seçim kurullarınca sayımın ivedilikle tamamlanmalı” kararını iletti.

2 SANDIK KURULU İLE DEVAM EDİLDİ

YSK’nin Maltepe’de yeni terminal kurulmasının önünü açmasına ve sayım işleminin ivedilikle bitirilmesi gerektiğine ilişkin uyarısına rağmen AKP ve MHP’lilerin diretmesi sonucu akşam saatlerinde sayıma 2 sandık kurulu ile devam edildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ