CHP ABD'ye Kudüs konusunda rest çekti!

Dünya 5 Aralık 2017 12:37
Videoyu Aç CHP ABD'ye Kudüs konusunda rest çekti!
A
a

Öztürk Yılmaz, Washington'da Trump yönetimiyle temaslarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Beyaz Saray'da ABD Ulusal Güvenlik Başkan Yardımcısı Fiona Hill,  Dışişleri Bakanlığı'nda da Türkiye Masası Direktörü Alton Buland'la görüştü.

Görüşmelere CHP Amerika Temsilcisi Yurter Özcan da katıldı.

CHP'nin Ortadoğu politikasını Amerikalı yetkililere aktaran Öztürk Yılmaz, son zamanlarda Tel Aviv'de bulunan Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşıncağı yolundaki söylentileri gündeme getirdiğini söyledi.

Yılmaz'la temaslarına ilişkin yaptığımız sohbette, ABD Kongresi'nden 1999 yılında büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması yolunda bir karar çıktığını, bu yetkinin Başkana verildiğini hatırlattı. 

ABD'nin bölge politikasını yakından izleyen ve Filistin Yönetimi'yle yakın teması olan Öztürk Yılmaz, bugünlerde Büyükelçiliğin taşınması konusunda bazı kuşku ve söylentiler olduğunu bildirdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Beyaz Saray'da konuyu gündeme getirdiğini, böyle bir karar almanın bölgede yaratacağı tehlikeli duruma dikkat çektiğini söyledi.

Yılmaz, bunun barış çabalarını yok edeceğini iletti.

Beyaz Saray'da  bir saatlik görüşme süresince Yılmaz, ağırlıklı PYD-YPG, Suriye'nin toprak bütünlüğü, PKK terör örgütü ve vize konularını konuştuğunu aktardı.

Türk Kamuoyu ve partisinin terör örgütleri konusundaki hassasiyetini tekrarlayan Yılmaz, Amerikalı yetkililerin konuşmalarından YPG-PYD konusunda yeni bir strateji üzerinde çalıştıkları kanaati edindiğini anlattı.

'Türkiye'yi rahatsız etmeyen bir çıkış yolu arıyorlar' diyen Yılmaz, CHP'nin Suriye'de  üniter yapının korunması yolundaki görüşünü tekrarladığını kaydetti.

Tüm unsurların tek bir Suriye ordusu içinde yer almasının gereğine değinen Yılmaz, aksi halde doğacak sakıncaları anlatırken, ‘peşmerge’ örneğini verdi.

Öztürk Yılmaz, "Suriye'nin geleceğine Suriye halkı karar vermeli" dedi.

Türk Hükümeti'yle Trump yönetimi arasındaki gerginliğe de değinen Yılmaz, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmelerde, ülkelere zarar vermemesi için  ikili ilişkilerin normale dönmesinden yana olduklarını söyledi.

Yılmaz vize sorununu gündeme getirdiğini anlattı, bir an önce çözümlenmesi gereği üzerinde durduğunu belirtti, ancak muhataplarının Türkiye'de tutuklu rahip  ve konsolosluk çalışanının durumunu gerekçe olarak gösterdiğini bildirdi.

Öztürk Yılmaz, yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla Londra'ya gidecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR