CHP açıkladı: 'Marşı değiştirirlerse Sarayı başına yıkarız!'

CHP 19 Mart 2018 16:28
Videoyu Aç CHP açıkladı: 'Marşı değiştirirlerse Sarayı başına yıkarız!'
A
a

CHP'li Öztürk Yılmaz açıkladı: 'Marşı değiştirirlerse Sarayı başına yıkarız!'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Zeytin Dalı Harekatı'na değinerek, TSK'ya teşekkür etti.

İstiklal Marşı tartışmalarıyla ilgili de konuşan Yılmaz, AKP'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert tepki gösterdi.

“MEMBİÇ, AFRİN KADAR KOLAY OLMAYACAKTIR”

Öztürk Yılmaz, şunları söyledi:

“Dün Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Çanakkale Zaferimizin kutlandığı günde Afrin’de kontrolü sağlamış oldu. Ve Mehmetçiğimiz onu Türk milletine armağan etti. Biz de ordumuza içten teşekkür ediyoruz.

Bu ordumuzun Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir başarısıdır. Hükümetin Suriye politikası iflas etmişken ve esasen Suriye’de bütünlükçü bir çözüm konusunda hükümetin hiçbir fikri yokken ordumuz bu yanlışlığı kanıyla, canıyla telafi etmeye ve düzeltmeye gayret etmiştir.
Elbette bundan sonraki süreç önem taşıyacaktır. Afrin’in yönetimi, güvenliğin tesis edilmesi yerel halkla ilişkiler ve orada Türkiye’ye müzahir bir yapının ortaya çıkartılması bundan sonra başka alanlarda terörle mücadele konusunda Türkiye’nin eline önemli fırsatlar sunacaktır.

Bundan sonra elbette Membiç önemlidir ama Membiç, Afrin kadar kolay olmayacaktır. Özellikle PKK yapılanmasının Afrin’den çıkan ve kaçan bu yapılanmanın Membiç’e yığılacağını ve Fırat’ın doğusunda önemli bir yığınak yapacağını biliyoruz.

Bu yapılanmanın oradan temizlenmesi de ancak bu çevrelerin işbirliği ile mümkün olabilir yani İran’ın, Irak’ın ve rejimin ve Türkiye’nin...

“GEREKİRSE ORADA BUNDAN SONRA YAPILACAK OPERASYONLARIN BÖYLE BİR DÖRTLÜ BİR KOORDİNASYONLA YAPILMASI”

Gerekirse orada bundan sonra yapılacak operasyonların böyle bir dörtlü bir koordinasyonla yapılması hem Türkiye’nin verebileceği zayiatın azaltılması hem de bölgenin temizlenmesi açısından önem taşıyacaktır.

Bazı uyarılarda da bulunmak istiyoruz. Hükümetin, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hükümetin iflas etmiş Suriye politikasını düzeltmek için canıyla, kanıyla kazanmış olduğu Afrin mücadelesini iç politikaya malzeme yapmasını asla kabul etmeyiz. Bu Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir mücadelesidir. Hükümetin bir şekilde askere göndermemek için çürük raporu alıp yırttırdığı akrabalarının mücadelesi değildir.

Afrin’de yerel halkla ilişki önemlidir...”

“ÖSO ile ilgili uyarılarda bulunmuştunuz, hala geçerli mi” sorusuna Yılmaz, “Aynen geçerli” yanıtını verdi. 

“Sayın Kılıçdaroğlu, Afrin’in merkezine girilmesinin çok zaiyata yol açacağını ifade etmişti, şimdi böylesi bir tablo var, ne diyorsunuz” sorusuna Yılmaz, “Bu konu sayın genel başkanımızın tamamen TSK’nın güvenliğiyle alakalı yapmış olduğu açıklamaydı” dedi.

Tillerson ile yapılan görüşmeye ilişkin soruya Yılmaz, “Tillerson’un ziyareti öyle bir yapıldı ki 3.5 saat sarayda ve kayıt da yapılmadan. Orada ne konuşulduğunu bilmiyoruz” yanıtını verdi.

“NE YAPMAK İSTİYOR? DOMBRA’YI MI ÇALMAK İSTİYOR İSTİKLAL MARŞI OLARAK”

İstiklal Marşı tartışmalarının anımsatılması üzerine Yılmaz, “Sayın Erdoğan’ın gündemi değiştirmek için veya iç dünyasında olan ama zamanı geldiğince ifşa etmek istediği konular açısından böyle çıkışların zaman zaman olduğunu biliyoruz. Yani İstiklal Marşı’nın bestesini beğenmediğini ilk defa duymuş olduk. Ne yapmak istiyor? Dombra’yı mı çalmak istiyor İstiklal Marşı olarak veya beraber yürüdük biz bu yollarda şarkısını mı beste yapmak istiyor İstiklal Marşına? Ne yapmak istiyor? Eğer öyle bir şey yaparsa sadece AKP’ye oy verenler ayağa kalkar veya kalkabilir ama toplumun çok büyük bir bölümü bunu reddeder. Ayrıca sıkıysa yapsın. O kaçak sarayı başına yıkarız” dedi.

“BU DA BÖLGESEL BİR İTTİFAKLA SÖZ KONUSU OLABİLİR”

Membiç’e ilişkin sorular üzerine Yılmaz, “Membiç konusundaki etnik yapının iyi incelenmesi lazım. Ve Membiç ile ilgili atılacak adımlarda mutlaka bölgesel ve Fırat’ın doğusuyla ittifaklarla hareket edilmesi önem taşıyacak. Fırat’ın doğusu daha karmaşık bir yapı. Orada bilmemiz gerekir ki bir ABD’nin himayesi var ve silahlandırdığı terör unsurları var. Ayrıca perde arkasından kabul etmeseler de Rusya ile götürülen uzlaşı var, belli alanlarda ve Ortadoğu’da Suudi Arabistan’ın yaklaşımı var. Bütün bunların değerlendirilmesi ve ona göre adım atılması gerekir. Bu da bölgesel bir ittifakla söz konusu olabilir. Yani Irak’ı yanınıza almadan aşağıdan bu yapıyı sıkıştırması için, Şam’ı yanınıza almadan batıdan gelip bu yapıyı sıkıştırmak için, Türkiye’yi kuzeyden dikkate almadan ve Tahran’ı elbette işin içine katmadan Fırat’ın doğusundaki yapılanmanın Afrin gibi Fırat Kalkanı gibi kolay olacağını düşünmek esasen kolaycılık olacaktır”dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ