CHP'den Erdoğan'a teklif! Kimler karşı çıkıyor...

Gündem 28 Nisan 2019 11:11
Videoyu Aç CHP'den Erdoğan'a teklif! Kimler karşı çıkıyor...
A
a

Ankara ''Türkiye İttifakı''nı konuşuyor: CHP'den Erdoğan'a teklif! Kimler karşı çıkıyor...

Korkusuz Gazetesi yazarı Can Ataklı, köşesinde “CHP’den Erdoğan’a teklif gittiği yönünde ciddi duyumlarım var; bekleyeceğiz” dedi.

Can Ataklı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği “Türkiye ittifakı” konusunda CHP’den de bir teklif gittiğini öne sürdü. Ataklı, “CHP, yarı başkanlık sistemine geçilerek parlamentonun güçlendirilmesini, gensorunun geri getirilmesini, hükümetin dışarıdan değil parlamentodan oluşmasını, Erdoğan’ın parti başkanı olmaktan vazgeçmesini istiyor” dedi.

Ataklı’nın “Erdoğan kendini kurtarmak için muhalefete birlik çağrısı yapabilir” başlığıyla (27 Nisan 2019) yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

Günlük debelenmeler ve güç gösterileri anlamsız hale geldi, eğer ekonomide istikrar sağlanamazsa AKP’nin temel oy desteği de yıkılacak.<>

İşte “bu ahval şerait içinde” Erdoğan’ın önünde iki yol var.
Birincisi İstanbul’da seçim iptali için talimat vermek. Baskı ve şiddet kullanarak seçimi kazanmak, böylelikle içte ve dışta güç tazeleyerek bir süre daha iktidarını sürdürmek ve bir çıkış noktası bulma umudu yaşamak.
İkincisi ise kibirinden taviz verip muhalefete el uzatarak, “Türkiye İttifakı” adı altında ulusal bir birlik sağlamak.
Erdoğan zaten bu amaçla yaptı bana göre “Türkiye İttifakı” konuşmasını.
Zemin yokluyor, muhalefetin hangi düzeyde tepki vereceğini görmek istiyor.
Resmen açıklanmasa da CHP’den karşı teklifin gittiği yönünde ciddi duyumlarım var.

Örneğin CHP, yarı başkanlık sistemine geçilerek parlamentonun güçlendirilmesini, gensorunun geri getirilmesini, hükümetin dışarıdan değil parlamentodan oluşmasını, Erdoğan’ın parti başkanı olmaktan vazgeçmesini istiyor.
Bunlar için Anayasa değişikliği gerekli elbette.
Şimdi önümüzde kısa bir süre var.
Erdoğan bir karar vermek zorunda.
Bekleyeceğiz mecburen.

"Türkiye İttifakı"na bakın kimler bayrak açtı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler sonrasında mesajları, “Türkiye İttifakı” arayışı olarak yorumlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Seçim tartışmalarını geride bırakarak ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şart. Dönem, kızgın demiri soğutma, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir…” sözleri sonrasında, kabinede değişiklikler yaşanacağı, CHP’li isimlerin kabinede ekonomiden sorumlu Bakanlık koltuğuna oturacakları iddia edildi. “Türkiye İttifakı” mesajları verildiği günlerde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’da katıldığı şehit cenazesinde linç girişimi oldu.

Birçok gazetenin köşe yazarı da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajlarını “Türkiye İttifakı” girişimi olarak değerlendirdi.

Buna karşı MHP’nin yayın organları Türkgün gazeteci ile Ortadoğu gazetesi, ve Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesi, “Türkiye İttifakı”na karşı duruyor.

Ortadoğu gazetesinin başyazarı Taki Doğan bugünkü “Türkiye İttifakı” başlıklı yazısında, “Gelecek 5 yıla matuf olacak Türkiye İttifakı çağrısı, aslında ilgi toplamış olsa da sağ kol durumundaki MHP’nin itirazı büyük önem taşıyor”ifadelerini kullandı ve “Sayın Erdoğan’ın ‘Türkiye ittifakı’ söylemi tartışılacak ve MHP’nin bu çağrıya bakışı da dikkatle değerlendirmeye alınacak” dedi.

Türkgün gazetesi genel yayın yönetmeni Orhan Karataş da bugün, “Kızgın demiri soğutalım da kızgın ihaneti ne yapacağız” başlıklı bir yazı kaleme aldı. “Sayın Cumhurbaşkanının, ‘Türkiye ittifakı’ ve ‘Kızgın demiri soğutma zamanı’ sözleri siyaset bezirganlarının gündemine oturdu” diyerek sözlerine başlayan Orhan Karataş, “Sayın Cumhurbaşkanı açıklık getirmiş olmasına rağmen, malum mihrakların bu iki cümleyi çekmedikleri alan, yüklemedikleri anlam kalmadı. CHP ile ittifaktan tutun da, yeni bir çözülme süreci işareti sayanlara kadar her şeyi duyduk. Sanki seçim analizi yapıyormuş havası ile bu cümleler üzerinden Cumhur ittifakını hedefe koyuyor, özellikle MHP’ye hücum ediyorlar” ifadeleriyle yazısına devam etti.

Yazısına, “malum siyaset eskileri hemen sahne almış, manifesto yayınlamış ve CHP’yi siper olarak kullanmaya başlamışlardır. Alayının ortak noktası, Türkiye’yi kötülemek, Cumhur ittifakına fitne sokmak ve bir kriz ve kaos ortamı oluşturmaktır” sözleriyle devam eden Türkgün yayın yönetmeni Karataş, “Ülke bazlı ittifak olmaz” dedi. Karataş yazısında, “Türkiye İttifakı”na, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sözlerinden alıntılar da yaparak, “Milli ittifak ancak, Allah muhafaza savaş gibi, çok olağanüstü şartlarda düşünülebilecek bir durumdur”ifadeleriyle karşı çıktı.
Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesi de, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın, “Türkiye İttifakı”na karşı sözlerini, “Cumhur İttifakı’nı bozma peşindeler” başlığı ile birinci sayfadan verdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ