CHP'den o Generale suç duyurusu..Çok tartışılacak Jandarma şüphesi

Gündem 3 Mayıs 2019 12:55
Videoyu Aç CHP'den o Generale suç duyurusu..Çok tartışılacak Jandarma şüphesi
A
a

Kılıçdaroğlu'na saldırıda yeni şüpheler: CHP'den o Generale suç duyurusu..Çok tartışılacak Jandarma şüphesi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara Çubuk’taki linç girişimi ile ilgili, Ankara İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut hakkında 'görevi kötüye kullanma' iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun açıklamalar bölümünde, “Olaylara ilişkin video görüntüleri izlendiğinde de algılanacağı üzere, olaylara müdahale etmeye çalışan, önlemler alan, suçluları yakalayan, linç girişimini yapanları önlemeye ve oradan uzaklaştırmaya çalışan hiçbir Jandarma görevlisi bulunmamaktadır!  Açıkçası İl Jandarma komutanının, emrindeki yüzlerce Jandarma görevlisine neden talimat vermediğinin ortaya çıkarılması da gerekmektedir!” ifadeleri kullanıldı.

“Yapmış olduğumuz araştırma ve inceleme sonucunda üst düzey protokolün katılacağı böylesi Şehit cenaze töreni öncesinde İl Jandarma Komutanı tarafından mutlak olarak yazılı bir PLAN Yapılması ve bu planın emir olarak ilgili birimlere gönderilip uygulanması gerektiği öğrenilmiştir! Ne var ki İl Jandarma komutanının herhangi bir Plan yapmadığı ve gerekli talimatları vermekten kaçındığı görülmektedir!” denilen suç duyurusundaki, “Her şeyden öte Linç girişiminin yaklaşık 2 saat boyunca Jandarma tarafından önlenmemiş bulunması, ek kuvvetlerin hızla getirtilmemesi, Jandarma tarafından hiçbir faaliyet icra edilmemesi, dahası Jandarmanın ekip ve ekipmandan yoksun olması, önceden planlandığı düşünülen Organize Linç Girişiminin bir parçasının da bazı Jandarma görevlilerinin olabileceği kuşkusunu açığa çıkarmaktadır!”ifadeleri dikkat çekti.

Dilekçenin son bölümünde ise şu ifadeler yer aldı:

“Yeri gelmişken olay sonrası videoyu izleyen emekli bir Jandarma subayı;

a) Hiçbir şekilde PLANLAMA yapılmamış!
b) Hiçbir müdahale yok! Yapılmaya çalışılan müdahale de yanlış!

c) Tahliye uygulaması, bütünüyle yanlış (dahası kötü niyetli olabilir)!

d) Yapılan uyarılar, kesinlikle hatalı!

e) Linç girişimi, sıradan bir protesto eylemi kapsamına indirgenmiş! Eylemi gerçekleştirenlere yönelik mutlaka müdahale yapılması ve eylemcilerin dağıtılması, provakatörlerin gözaltına alınması gerekirken bu gerekliliklerden kaçınılmış!

Şeklinde değerlendirmelerle Jandarmanın ve Emniyetin olayda hatalı davrandığını, hatanın bilinçli olabileceğini, nitekim İl Jandarma Komutanının yapılması gerekenleri bilmemesinin mümkün olmadığını, ne var ki hiçbir şey yapmamış olduğunu ifade etmiştir!!!

Sonuç olarak diğer sorumluların yanında Ankara İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut; bilinçli/bilinçsiz hata ve eksiklikleri ile Linç Girişiminin yaşanmasına ve olayların büyümesine neden olmuştur! Görevlerinin Gereklerini hiçbir biçimde yerine getirmemiştir!

Elbette, bu görev ihmalinin bir kurgunun parçası olarak mı yapıldığı yapılacak araştırma sonucunda belli olacaktır! Ancak, her halükarda eylemin TCK 257 maddesinde düzenlenen Görevi Kötüye Kullanma Suçu kapsamında kaldığı, Suçun tüm unsurları ile oluştuğu tartışma dışı bulunduğundan Ankara İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut hakkında soruşturma başlatılması gerekli bulunmaktadır."

1000
icon
Lokman Ates 3 Mayıs 2019 13:55

"Asayiş güçleri" de mi kargaşa ortam hazırlamış acaba?...

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR